30. června 2018 - 07:45
"Jana Hamáčka chápu. Poche mu dodal na sjezdu hlasy delegátů, které rozhodly o tom, že se předsedou strany stal právě Hamáček. Je to pro předsedu ČSSD velmi nepříjemná situace, když jeho blízký politický spojenec a možná i přítel zůstane jaksi ve vzduchu a perspektivně bez politické funkce," vysvětluje Paroubek.
"Vzpomínám si nicméně v této souvislosti na to, jak mě kdysi první polistopadový předseda ČSSD, můj osobní přítel a také vysokoškolský pedagog působící dlouhá leta na vysokých školách ve Spojených státech, Jiří Horák, upozornil na jeden výrok lorda Palmersona, britského ministerského předsedy v 19. století. Lord Palmerson se vyjádřil, když hovořil k představitelům strany toryů, zhruba takto: „Je mi jedno, jestli cla na obilí budou vysoká nebo nízká, ale když už se dohodneme, tak to držme!“. Přesné znění tohoto výroku jsem nikde při psaní tohoto článku nenašel a tak jej interpretuji možná mírně nepřesně, ale ten smysl je jasný. Já jsem se snažil po celou dobu, po kterou jsem řídil ČSSD vycházet z této zásady. Jinak řečeno, když se věci politicky dohodnou, je potřeba je držet," píše se dál v komentáři Jiřího Paroubka.
"Předseda Hamáček byl okolnostmi, tedy v důsledku silnější politické pozice prezidenta a premiéra, přinucen upustit od nominace M. Pocheho na pozici ministra zahraničních věcí. Respektive přesněji: není schopen ji prosadit. A spustila se kanonáda. Neschopové a diletanti, kteří přivedli sociální demokracii ke zdrcující politické prohře v loňských podzimních volbách do poslanecké sněmovny, využívají nejmenování Pocheho ministrem zahraničí a nemožnosti tuto věc prosadit k frontálnímu útoku na vládu, která ještě nemá ani důvěru. Jan Hamáček by měl v tuto chvíli řešit politickou náplň činnosti vlády a zejména ministrů za ČSSD a ne se zabývat odbojem hlupáků," konstatuje Paroubek.
"Přicházet k v průměru vzdělanějším pražským voličům s programovými nápady typu: jízdné v MHD zdarma, to je konečná. Jízdné v MHD v Praze činí pro Dopravní podnik příjmy ve výši 4,5 mld. Kč ročně a případné úspory plynoucí z likvidace distribuce jízdenek činí maximálně desítky milionu korun. Aby po městě denně jezdily zdarma MHD desítky tisíc zahraničních a domácích turistů, to by ve velkoměstě typu Prahy byla světová rarita co do pitomosti," má jasno Jiří Paroubek.
"Zatím se prakticky nikdo příliš nezabýval kompetencí M. Pocheho řídit ministerstvo zahraničí a obecně ministerstvo. Pan Poche zatím řídil jen a pouze svou sekretářku. To, že vydal nějaký článek, který dojímá pana prezidenta, mě v tuto chvíli příliš nezajímá. Byl bych raději, kdyby napsal článků plných třeba i kontroverzních myšlenek aspoň dvě desítky. Anebo alespoň deset. Tedy, abych to upřesnil, nikoliv za rok, ale za celou svou politickou kariéru... To bych očekával od muže s dvěma vysokými školami a se znalostí cizích jazyků a kultur. Porovnám-li takového člověka například s Janem Kohoutem či Hynkem Kmoníčkem, je to srovnání nesrovnatelného," míní Paroubek.
"Zhruba patnáct let od roku 1990 jsem na pražské radnici usilovně budoval pozici ČSSD. Šlo to ztuha, ale ČSSD byla tehdy váženou a stále posilující stranou. Jedno vím zcela nepochybně, že tito lidé, kteří vedou momentálně ČSSD v Praze, ČSSD k velkým úspěchům nejspíš nepřivedou," uzavřel svůj komentář Jiří Paroubek.