• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Trump opäť prelamuje ľady. Americko-ruský summit prebehne 16. júla v Helsinkách

    30-6-2018 Zem & Vek 110 553 slov zprávy
     

    Mesiac a pár dní po historickom júnovom summite s vodcom Severnej Kórey v Singapure sa americký prezident Donald Trump chystá ešte výraznejšie zažiariť na medzinárodnej aréne. 16. júla sa zíde v Helsinkách so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom.


    Nezvyčajný emisár


    Správu potvrdil Biely dom stručným oznámením, že obaja štátnici prediskutujú vzťahy medzi oboma krajinami a viaceré otázky národnej bezpečnosti. Formulácia „a range of national security issues“ je dosť široká na to, aby zahŕňala pestrú paletu tém. Od takých, v ktorých sa obe krajiny diametrálne odlišujú, až po také, v ktorých chcú hľadať spoločnú reč.


    O tom, že vôľu nevyostrovať už viac konfrontáciu medzi oboma superveľmocami majú obaja prezidenti, svedčí priebeh tlačovej konferencie Johna Boltona v Moskve. Tento vychýrený neokonzervatívny politický rusobijec sa ujal začiatkom apríla funkcie poradcu amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti a jeho počiatočné výroky v novej funkcii sa niesli v duchu obnovenej studenej vojny. Napriek tomu tento jastrab verbálne skrotol, keď sprevádzal minulý mesiac svojho nadriadeného na summit do Singapuru s Kim Čong-unom.


    Vzdelaním doktor práv z prestížnej univerzity Yale predviedol schopnosti rozprávať uhladeným jazykom vysokej diplomacie aj v Moskve v rozhovore s novinármi po skončení rokovania so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom a inými vysokými štátnymi činiteľmi.


    Prijal ho i prezident Vladimír Putin. Vyslal ho za ním Donald Trump s úlohou pripraviť pôdu pre americko-ruský júlový summit. 69 ročný Bolton nesklamal a splnil svoje poslanie.


    Zatiaľ neúplný prepis jeho včerajšieho rozhovoru s novinármi je k dispozícii tu. Dá za v ňom nájsť aj vysvetlenie, prečo zmiernil svoju dravú protiruskú rétoriku z predchádzajúcich rokov: „Som teraz poradcom prezidenta Trumpa a riadim sa agendou, ktorú presadzuje on„. Nepovedal to s kyslým výrazom tváre, ale elegantne a vyrovnaným tónom a z nadhľadu. Prejavil ho aj výrokom predneseným na úrovni, čo presahovala  horizont militantných amerických neokonzervatívcov, ochotných rozpútať svetovú vojnu v snahe o udržanie dominantného postavenia USA vo svete.


    V hre už globálne záujmy


    Podľa J. Boltona je správne, keď sa obaja prezidenti porozprávajú o tom, ako zlepšiť bilaterálnu spoluprácu v záujme udržania stability vo svete. Terminológia týkajúca sa diania potrebného na udržanie planéty v stabilnom stave patrí do slovnej výbavy predstaviteľov vystupujúcich na svetovej aréne z poverenia globálnych mocenských kruhov. Tie si očividne neželajú, aby americký orol dráždil donekonečna ruského medveďa a súčasne provokoval i čínskeho draka, najmä ak pritom podniká ešte aj výpady (obchodné) proti kŕdľu svojich európskych vazalov. Tých si bude musieť udržať v pevnom zväzku Severoatlantickej aliancie NATO v období, keď si vytvárajú v rámci Európskej únie vlastný vojenský pakt známy pod skratkou PESCO (Permanent Structured Cooperation).


    Načasovanie americko-ruského summitu na 16. júl vyvoláva v metropolách európskych členských štátoch NATO znepokojenie. Transatlantická vojenská aliancia usporiada v dňoch  11. a 12. júla v Bruseli svoj summit, na ktorom sa má zúčastniť aj americký prezident. Newyorský rodák, ktorého matka sa narodila v Škótsku, sa má 13. júla presunúť do Londýna na audienciu u kráľovnej Alžbety II. Nie jej vôbec isté, či 71-ročný D. Trump obsedí plné dva dni na summite NATO, keď si bude musieť šetriť sily a schopnosť sústrediť sa na schôdzku s britskou panovníčkou a predovšetkým s veľmajstrovským geopolitikom Vladimírom Putinom.






    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑