• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Saakašvili verzus Porošenko: nechutné súperenie dvoch odrodilcov

    30-6-2018 Zem & Vek 120 840 slov zprávy
     

    Poznajú sa už dávno, zo študentských rokov na Kyjevskej univerzite Tarasa Ševčenka. Vystúpali na vrchol mocenskej pyramídy vo svojich krajinách a stali sa prezidentmi. Z poverenia veľmoci, čo stála v pozadí farebných revolúcií v post-sovietskom priestore. Gruzínskej i oboch ukrajinských. Keď Michail Saakašvili upadol v rodnom Gruzínsku do nemilosti, kamarát Petro Porošenko ho prichýlil na Ukrajine. Poskytol mu azyl, udelil štátne občianstvo a s požehnaním zaoceánskej superveľmoci ho menoval za gubernátora Odeskej oblasti.


    Dva pády …


    Zakaukazský profesionálny revolucionár si zakrátko vošiel so svojím bohatým kamarátom do vlasov a rozohral proti nemu podvratnú kampaň. Keď si za Veľkou mlákou uvedomili, že nechcel ukrajinskému zbohatlíckemu prezidentovi podkurovať iba naoko, ale rozohnil sa proti nemu s plnou vervou, priklonili sa na stranu Porošenka. Nedovolil mu však zbaviť sa Saakašviliho „mokrým spôsobom“, ani ho poslať za mreže a tak ukrajinskému cukrárskemu miliardárovi trvalo istý čas, kým našiel spôsob, ako odstaviť kúsavého protivníka kulantnejším spôsobom.


    Povahovo labilný Gruzínec prišiel vlani o ukrajinské občianstvo a vláda v Kyjeve ho začiatkom februára 2018 deportovala ako osobu bez štátnej príslušnosti do Poľska. Odtiaľ sa presunul do Holandska, ktoré mu udelilo prisťahovalecké povolenie na základe práva na zlučovanie rodín. Bývalá Prvá ukrajinská dáma (2004-2013) Sandra Elisabeth Roelofs–Saakashvili sa totiž narodila a vyrástla v krajine tulipánov.


    Je tam teraz 51-ročný gruzínsky ex-prezident a ukrajinský e-gubernátor v bezpečí? Gruzínska i ukrajinská justícia vedú proti nemu právne konania. Ako uviedla tlačová kancelária TASR, „Saakašvili čelí od minulého roka vyšetrovaniu ukrajinskej generálnej prokuratúry pre podozrenie, že sa pripravoval na násilné prevzatie moci v krajine spolupracujúc s niekdajším promoskovským vedením Ukrajiny.“


    Kyjev ale nežiada o jeho vydanie. Naopak, stanovil mu „zákaz vstupu na Ukrajinu do 13. februára 2021. Rozhodol o tom šéf mostyského oddelenia Štátnej pohraničnej služby“.


    Neporovnateľne tvrdšie postupujú proti nemu v Gruzínsku. 28. júna priniesli agentúry správu, že mu súd v Tbilisi uložil „šesťročný trest odňatia slobody za zneužitie právomocí hlavy štátu v súvislosti s útokom na opozičného politika.“ Ako vysvetľuje agentúra TASR, Michail Saakašvili „sa mal dopustiť zneužitia prezidentských právomocí tým, že sa snažil zakryť dôkazy o napadnutí opozičného poslanca Valerija Gelašviliho z roku 2005.“


    To však nie je prvý, ani jediný verdikt proti gruzínskemu exprezidentovi. „V januári odsúdili Saakašviliho v Gruzínsku v neprítomnosti na tri roky väzenia za zneužitie právomocí v inom prípade, ktorý sa týkal udelenia milosti štyrom policajtom usvedčeným z vraždy bankára, poznamenáva TASR. Gruzínske orgány sa podľa tohto zdroja oznámili, „že sa budú usilovať o vydanie Saakašviliho do vlasti.“


    … no nič vážneho


    Bolo by naivné domnievať sa, že krajina veterných mlynov vyhovie vláde chudobného štátu z opačného kúta Európy, dokiaľ bude táto blahobytná monarchia počúvať pokyny spoza Atlantiku.


    Neúnavný Saakašvili sa môže svojim ochrancom ešte zísť. Neprestáva totiž z exilu vykonávať nátlakovú činnosť na obe postsovietske republiky. V príhodnej chvíli môže dokonca pritvrdiť.


    Začiatkom apríla vyzval cez sociálnu sieť Facebook gruzínsku opozíciu, aby sa zjednotila do boja proti vládnucej strane Gruzínsky sen-demokratické Gruzínsko a jej zakladateľovi Bidzinovi Ivanišvilimu. Pár dní predtým prejavil vo videoprejave na Facebooku odhodlanie vrátiť sa do vlasti a pomôcť národu vymaniť sa z biedy. Na jeseň sa tam budú konať priame voľby prezidenta.


    Každý je nahraditeľný


    Nezničiteľný M. Saakašvili zasahuje rovnako nebojácne i do diania na Ukrajine. Strana, ktorú tam vlani založil pod názvom Рух нових сил (Hnutie nových síl), ostáva politicky činné. Poskytuje mu príležitosti zasahovať zvonku do vnútorného vývoja Ukrajinskej republiky, kde hustne atmosféra pred prezidentskými voľbami pripravovanými na 31. marec 2019 a voľbami do Verchovnej rady, ktoré musia prebehnúť do 17. novembra 2019.


    Saakašviliho hnutie zmobilizovalo v polovici februára tisíce stúpencov, ktorí vyšli do kyjevských ulíc a požadovali odstúpenie prezidenta. Na približne 2500 demonštrantov, ktorí obviňovali hlavu štátu z korupčných väzieb, vtedy podľa TASR dohliadalo zhruba 3000 policajtov. Muži v uniformách dozerali na protestujúcich, ale nerozprášili ich. Zrejme na želanie zámorského protektora, aby Porošenko nikdy nezabúdal, že je zraniteľný a vymeniteľný.


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑