„Prvního července nabývá platnosti nový zákon o sexuálních zločinech. Vkrátce to znamená, že není-li pohlavní styk dobrovolný, není legitimní," praví se ve zprávě.
O zpřísnění trestu za sexuální zločiny informovala švédská vláda loni v prosinci, parlament hlasoval pro tento návrh koncem května 2018. V textu zákona se tak objevily dva nové druhy porušení, jež poprvé v dějinách švédské právnické praxe upozorňují na nezbytnost dobrovolné účasti v sexu.
Tyto zločiny jsou zformulovány jako znásilnění z neopatrnosti nebo pohlavní přinucení z neopatrnosti, za což lze uložit maximálně čtyřleté odnětí svobody.
Neopatrnost znamená, že se přihlíží k okolnostem, když se ten druhý neúčastní pohlavního styku dobrovolně. Podle nového zákona se minimální odnětí svobody za znásilnění za přitěžujících okolností a také za znásilnění dětí zvyšuje ze 4 na 5 let.
Nutnost změn v zákonu vysvětlila švédská vláda růstem počtu sexuálních zločinů a tím, že nejzranitelnější jsou mladé ženy, které se často neobrátí na policii. Tento zákon může změnit negativní trend a samotný vztah lidí k tomuto problému, míní vláda.
Návrh na přijetí tohoto zákonu o vzájemném souhlasu na pohlavní styk začali ve Švédsku projednávat dávno a ještě aktuálnějším se stal v souvislosti s kampaní #metoo.
Návrh podpořili také švédští advokáti, kteří se ale současně vyslovili skepticky. Mnozí z nich mají za to, že tento zákon nezlepší situaci s pohlavními zločiny a že jde o pouhý populismus. Advokáti již dříve mluvili o tom, že se v jejich práci nic nezmění a že každý sexuální zločin bude vyžadovat předložení soudu příslušných důkazů.
Zdroj: bbc.com