Premiér Andrej Babiš (ANO) odovzdal vedenie českej diplomacie Jánovi Hamáčkovi (ČSSD), ktorý v novej vláde pôsobí ako minister vnútra. Vo funkcii zastupuje Miroslava Pocheho (ČSSD), ktorého prezident Miloš Zeman odmietol za ministra vymenovať. Babiš aj Hamáček pritom popreli informácie, že by na Hrad došiel iný zoznam, než na ktorom bol Poche.
Prezident Zeman vo štvrtok večer v televízii Barrandov uviedol, že mu premiér predložil zoznam s Pochem aj Hamáčkom:
https://www.barrandov.tv/video/129875-tyden-s-prezidentem-28-6-2018
Na ministra zahraničia bol podľa Babiša aj Hamáčka navrhnutý Miroslav Poche (ČSSD). Prezident Zeman ho však nemenoval a namiesto toho poveril vedením rezortu predsedu ČSSD Jana Hamáčka.
Andrej Babiš: „Ja som odovzdal jediný zoznam, a to v pondelok. Žiadne dva zoznamy neboli.“
Jan Hamáček: „Tiež neviem o nejakom druhom zozname. Výsledkom rokovaní s pánom premiérom bol jeden zoznam. Videl som kópiu listu, ktorý odišiel na Hrad…“
Miloš Zeman v rozhovore pre televíziu Barrandov prehlásil: „Bol predbežný zoznam, kde nebol uvedený žiadny minister zahraničia, a druhý, v podstate list pána premiéra Babiša, kde mi navrhoval dvoch ministrov zahraničia, najprv Miroslava Pocheho a v prípade, že keď ho neprijmem, tak navrhoval pána Jana Hamáčka. Vyhovel som druhému návrhu.“
Na otázku, prečo teda Zeman Pocheho nemenoval, ani jeden z politikov neodpovedal. Podľa ústavy pritom prezident menuje ministrov na návrh premiéra a sám zasahovať do návrhov nemôže.
Zeman už skôr povedal, že mu na Pochem vadia jeho názory na migráciu a aj jeho pochybná „sponzorská“ minulosť v pražskej komunálnej politike. Miroslav Poche pred tohtoročnými prezidentskými voľbami podporil Zemanovho protikandidáta Jiřího Drahoša.
Jan Hamáček, predseda ČSSD, prevzal „dočasne“ (do vyriešenia „veci“) rezort zahraničia. Je predpoklad, že KSČM Babišovu menšinovú vládu podporí „tolerančným patentom“ s celkom 108 hlasmi a táto vláda 11. júla získa podporu väčšej časti Snemovne.
Poznámka: Časť „poškodených“ okolo Pocheho z ČSSD a ostatná, vo voľbách neúspešná opozícia žiadajú Babiša, aby podal na ústavný súd kompetenčnú žalobu. Niet dôvodu. Ten nie je ani pre žalobu na Zemana pre novičok; rozhodli tak senátori (STAN). Dôvod – bez šance na „úspech“ a bez spätných konzekvencií, pričom okrem iného, dôkazy proti Rusku o vine za atentát na Skripaľa a jeho dcéru okrem „vysokej pravdepodobnosti“ neexistujú a Británia mlčí. Po recipročnom, s Britániou „solidárnom“ vyhosťovaní diplomatov, šla kauza, slušne a eufemisticky povedané, aj v Česku „do stratena“, pričom Británia má skôr obavy, že na summite Trump-Putin 16. júla dôjde k „otepleniu“ vzťahov na osi Rusko-USA. Mlčanie „solidárne“ s Britániou trvá. Aj vo veci nepreukázaného chemického útoku Assadovcov na sýrske Dúmá aj trestnej výpravy USA, Francúzska a Británie proti Sýrii, znova bez mandátu OSN… (lebo biele prilby zistili…).
Na základe návrhu dohody, ku ktorému lídri EÚ dospeli, jednotlivé členské štáty únie na dobrovoľnej báze umožnia zriaďovať na svojom území centrá pre prijímanie migrantov.
Pozor (1)! Posudzovanie práva na azyl a doplnkovú ochranu zakladá Ženevská konvencia, kde k politickým a náboženským dôvodom a úteku pred vojenským konfliktom „pribudli“ klimatické dôvody, chudoba a právo na zlučovanie rodín… Problém je ale v tom, že každý národný štát má vlastnú azylovú politiku, a bude zrejme potrebné, zjednotiť ju na úrovni EÚ…
Pozor (2)! Summitom EÚ nebola zodpovedaná otázka kľúča, podľa ktorého budú migranti (utečenci) rozmiestňovaní a prideľovaní jednotlivým štátom a umiestňovaní do ich zberných stredísk… EÚ musí vytvoriť spoločný centrálny registračný a prerozdeľovací terminál žiadateľov o azyl a doplnkovú ochranu.
Pozor (3)! Vytvorenie zberných táborov mimo Európu štáty severnej Afriky odmietajú, čo je kľúčový problém pre možnosť sústrediť, triediť a preberať migrantov, určených pre konanie o azyle a dočasnej doplnkovej ochrane mimo územie EÚ a Schengenu, a následné presúvanie „prelustrovaných“ priamo do Európy, pričom bude treba rovnako vytvoriť kľúč (ak nie kvóty), určujúci koho, koľkých a do ktorého štátu EÚ… (z blata do kaluže).
Záver: Marrákéšska „nezáväzná“ politická deklarácia spolu s Global Compact 1 a 2 a dohoda Európskej rady dovedna legalizujú migráciu ako všeobecné ľudské právo, čím dohoda zdanlivo nahrádza „povinné kvóty“ a Dublin 4. dňa 29. 6. 2018 dohodu konsenzom schválila Európska rada. Aj o tom je „nová kapitola európskej spolupráce“ nielen podľa „nepozorného“, zostavou a obhajobou „jeho vlády“ prednostne zaneprázdneného Babiša…
Spoločná dohoda, ktorú bude treba uvádzať do života, čo je ale otvorená otázka s neistými odpoveďami, najmä oddialila „koniec“ kancelárky Merkelovej…
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.