Například polská státní tajemnice Anna Maria Andersová hovořila o znepokojení příznivců USA v Evropské unii v kontextu blížícího se summitu: „Jsme znepokojeni. Jsme jednoznačně znepokojeni. Jsme znepokojeni, protože není možné předvídat, co bude řečeno (na summitu — pozn.red.). Putin může být velmi okouzlující a je otázka, jak náš prezident bude na to reagovat" <…>. Právě strach, že prezident USA na základě nějakých svých strategických představ je všechny "ponechá" vůli osudu, nutí americké politiky a odborníky obávat se o svou budoucnost.
Škoda, že se pan bývalý velvyslanec nenamáhal vysvětlit, jakým způsobem popírání práva obyvatel Krymu na sebeurčení odpovídá zájmům obyčených lidí v Oklahomě či v Texasu. Ale můžeme ho pochopit, neboť on je příliš zaujat vypočítáváním Trumpových „hříchů": „Během posledních dvou týdnů Trump pozval Rusko, aby se připojilo k „sedmičce", vyvracel zásah Ruska do (amerických — pozn. red.) voleb v roce 2016, naznačil uznání krymské anexe, naznačil odchod ze Sýrie a snížení počtu amerických vojsk v Německu. A výměnou za tyto ohromné ústupky Tump poprosil Putina udělat co?…"
Otázka pana McFaula měla být řečnická, ale v praxi je možné navrhnout minimálně jednu verzi odpovědi: Trump potřebuje ruskou pomoc k udržení cen na ropném trhu a tato potřeba vznikla z jedné strany „výpadkem" íránské ropy z trhu (právě kvůli americkým sankcím) a z druhé strany tím, že Trumpovy pokusy „vymáčknout" další objemy ropy ze Saúdské Arábie byly neúspěšné.
Nejdůležitější v celé této historii je to, že Trump je ochoten jít na přímý kontakt nehledě na očividnou politickou toxicitu helsinského summitu. Prezident USA se stěží rozhodl k takovým diplomatickým gestům díky své dobrotě nebo kvůli tomu, aby měl možnost se dotknout „Putinova kouzla", o němž s takovou úctou a strachem hovoří polská státní tajemnice.
Jedinou možnou motivací je to, že Vladimir Putin má to, co nutně potřebuje americký prezident, a to velmi rychle.