• Vybrat den

    Duben 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Český politik se ztrapnil, když chtěl dokázat, že Rusko chudne

    2-7-2018 Sputnik CZ 196 606 slov zprávy
     

    Celý spor začal tak, že Martin Slaný na svém Twitteru zveřejnil příspěvek, ve kterém reagoval na vystoupení Tomáš Prouzy v Otázkách Václava Moravce. Tam Prouza tvrdil, že Rusko na rozdíl od Číny nebo Indie chudne, a proto je podle něj „agresivní zemí".


    Aniž by se pouštěl do debaty, zda Moskva je, či není agresivní, Slaný odkázal na svůj článek na portálu Neviditelný pes z konce března, aby dokázal, že Rusku se zas tak špatně nedaří. V článku Slaný psal, že i přes mnoho strukturálních problémů se „dlouhodobě ruské ekonomice v historickém i geografickém kontextu velmi daří".





    Na to reagoval Tomáš Prouza srovnáním ruského HDP v roce 2010 a v roce 2017 s HDP Německa a Česka. Z něho vyplynulo, že v roce 2010 byl ruský HDP v paritě kupní síly na hlavu na 55,4 % Německa a na 26,8 % v nominální hodnotě. V současnosti tyto dva ukazatele jsou na úrovni 54,8 % a 23,8 %, tj. podle Prouzy se Rusko pohoršilo o 0,6 procentních bodů a o resp. o 3 procentní body. Ve srovnání s Českou republikou byla data ještě o něco horší.





    Jak ale poukazují uživatelé sociálních sítí v reakci na tento tweet, z komentáře pana Prouzy vůbec nevyplývá, zda Rusko bohatne, nebo ne. Znamená to pouze, že bohatne pomaleji než např. Česká republika.


    Proto mu někdo poradil, aby raději uvedl časovou řadu, na které je vidět, že ruský HDP jak nominální, tak v paritě kupní síly roste s výjimkou ekonomické krize v letech 2008/2009 a let 2014 a 2015, kdy došlo k propadu ropných cen a uvalení sankcí.


    „Chvilku jsem přemýšlel, proč jste si jako referenci vybral 2010. Tušil jsem nějakou prouzovinu. Je to totiž období před sankcemi," rozhořčuje se uživatel Dýňový poplatník a navrhl, aby uvedl rok 2015, kdy je na grafech jasně vidět, že se ruská ekonomika po krizi pomalu vzpamatovává.


    K tomu se přidal i sám Martin Slaný, který uvedl, že lze srovnávat s obdobím, kdy Putin stanul v čele vlády, tj. rokem 1998, což činí růst ještě působivějším.





    V zásadě spor možná vznikl pouze překlepem, kdy Martin Slaný v tweetu měl napsat „ve všem" a nikoliv „ke všem".


    Každopádně pokud se podíváme na celkovou dobu, co je Putin u moci, tak tempo růstu reálného HDP od roku 2010 je 4 % a hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly se zvýšil od roku 2000 o tři čtvrtiny ze 14 tisíc na více než 24 tisíc dolarů, konstatuje Slaný ve svém článku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑