• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slušné Slovensko zošokovalo opozíciu, ktorá sa preberá z ilúzie

    3-7-2018 Zem & Vek 68 1501 slov zprávy
     

    Slovenskí politici najmä z radov opozície ostro kritizujú včerajšie vystúpenie hlavných predstaviteľov hnutia Za slušné Slovensko, ktorí konečne zhodili masku nestrannosti a oznámili podporu niektorým kandidátom v komunálnych voľbách. Takisto vyslovili myšlienku, že na súčasnej politickej scéne je akútny nedostatok slušných politických strán, čo mnohých naštvalo. Miláčikovia opozície sa tak odrazu stali nepriateľmi a títo nositelia značky “slušnosti” sú u mnohých odrazu neslušní. Čo prezieravejší občan ich za slušných nepovažoval nikdy. Každý, kto je minimálne zorientovaný v politických reáliách chápal, že ide revolúciu vedenú mimovládkami s jasným cieľom, čo najviac uškodiť vláde a vyprofilovať novú politickú silu, ktorá zas na čas privedie znechutených voličov do ultra liberálneho košiara a ktorá bude plniť na Slovensku záujmy elít západnej Európy a USA. Dnes sa začínajú otvárať oči aj slovenskej politickej opozícií a časom, verme, sa otvoria aj tým zmanipulovaným a oklamaným ľuďom, čo chodili tento cirkus podporovať na námestia.


    Remišovej sa nepáči podpora len nezávislých


    Viacerí opoziční politici kvitujú, že Za slušné Slovensko podporilo ich kandidátov na primátorov krajských miest, no uvedomujú si, že teraz sa už nedá hovoriť o občianskej iniciatíve, ale skôr o politickom hnutí. Toto si myslí aj Veronika Remišová z OĽaNO. Na sociálnej sieti napísala, že je rada, že iniciatíva Za slušné Slovensko sa rozhodla podporiť kandidáta Petra Fiabaného, ktorého matovičovci podporili v Žiline, no vo všeobecnosti by sa podľa nej mala iniciatíva rozhodnúť, či chce fungovať ako politická strana, alebo ako mimovládna organizácia alebo občianska platforma.


    “Politická strana môže samozrejme podporiť za kandidáta koho chce, no mimovládna organizácia by mala zverejniť jasné kritériá, pretože v opačnom prípade to nie je férové voči ostatným kandidátom. Takisto nerozumiem, prečo by mali získať podporu len nezávislí kandidáti. Najdôležitejšie predsa je, či je daný kandidát charakterný a schopný človek. Takíto ľudia môžu byť aj medzi kandidátmi politických strán aj medzi nezávislými kandidátmi. Na druhej strane v súčasnosti sa často za nálepkou „nezávislý kandidát“ skrývajú bývalí straníci alebo funkcionári Smeru alebo ostatných vládnych strán, ktorí zistili, že mať nálepku Smeru je skôr na príťaž,” napísala a dodala, že nezávislý kandidát nie je zárukou lepšej kvality ako stranícky kandidát, navyše za jeho konanie a prípadné zlyhania nenesie nik zodpovednosť.


    Galko hovorí o chybách a hlúposti


    Ďalší opozičný zástupca z hnutia SaS Ľubomír Galko označil posledné kroky “sympatickej” protestnej iniciatívy za chybné. Ako chybné vnímal zrušenie finálneho protestu, na ktorý mohlo podľa Galka prísť aj 100 000 ľudí a “umožnenie sa nadýchnuť novopostavenej potemkinovskej smeráckej zločineckej skupine,” uviedol Galko a dodal, že “tým sa vtedy de facto zabila možnosť okamžitej zmeny”.


    Teraz podľa neho prišli ďalšie veľké chyby. “Podpora vybratým trom kandidátom v krajských mestách bude mať za následok akurát to, že na akýkoľvek najbližší protest polovica ľudí, priaznivcov niektorých politických strán, čo sa teraz cítia podvedení, proste nepríde,” načrtol možný vývoj. “Tých mladých ľudí si vážim a drukujem im, veď veľa dokázali za posledné mesiace. Ale to im nikto (zrejme sa sem-tam s niekym radia) nevie povedať, že robia kardinálnu hlúposť?”


    Neskôr doplnil, že vyjadrenia predstaviteľov Za slušné Slovensko vníma ako “urážku demokratických opozičných politikov a opozičných strán”.


    Galko odsúdil vyhlásenie, že “Slovensko zúfalo potrebuje slušné politické strany a slušných politikov. Vyjadrenia opozičných politikov to len potvrdzujú.” Bývalý minister obrany uvádza, že je týmito slovami sklamaný.


    “Aj keď neviem, o kom presne je v danom vyjadrení reč, pre istotu sa za SaS dôrazne ohradzujem za takýto výrok.” V SaS sú podľa Galka slušní politici a “SaS je slušná politická strana,” dodal.


    “Ak sa pod plášťom občianskej iniciatívy pripravuje nový politický subjekt alebo podpora nejakému novovzniknutému subjektu, ok, akceptujem to. Ale podprahové útoky a hádzanie všetkých súčasných politických strán do jedného vreca si za SaS vyprosujem.”


    Aj pre Hlinu je Za slušné Slovensko veľkým sklamaním


    Líder KDH Alojz Hlina neskrýval rozčarovanie z včerajšieho vystúpenia protestnej protivládnej iniciatívy. “Slušné Slovensko“ sa podľa neho rozhodlo ovplyvňovať voľby. “Koniec-koncov, to sa čakalo. Problém však je, že nezačali práve šťastne,” napísal Hlina s tým, že podporiť M. Valla za primátora Bratislavy nie je z ich strany čestné. “To nie je “Slušné Slovensko“. Ľudia nestáli na námestiach preto, aby sa nakoniec dozvedeli, že organizátori protestov za Slušné Slovensko podporujú „ architekta Penty“,” uviedol.


    “Človek nemôže za to, kde sa narodil, komu sa narodil, do akej rodiny sa narodil. Nemôže za svojich rodičov, starých rodičov, ostatnú rodinu, ale môže za to, čo sám urobil. Na tom sa dúfam zhodneme. Ak sa niekto rozhodne po tom všetkom, čo sme o Pente počuli pre nich robiť architekta, tak je to jeho rozhodnutie a preberá zaň zodpovednosť. Pochybujem, že Haščák priložil devinu k Vallovej hlave a povedal, že musí pre nich robiť.”


    Hlina tvrdí, že “ak niekto chce posielať faktúry Pente, nech sa páči, ale verím, že na Slovensku a špeciálne v Bratislave sú ľudia, ktorí nemajú pamäť jednobunkovca. Ak M. Vallo bral ako profesnú výzvu robiť veľké projekty pre firmu so silne problematickým imidžom, tak v poriadku, ale potom by si mal byť vedomý, že uchádzať sa o verejnú službu v slušnej krajine je problém.”


    “Bolo veľa umelcov, architektov, ktorí pracovali pre problematických investorov, vládcov, ale nepočul som, že by sa uchádzali o post primátora hlavného mesta toho ktorého štátu. A už vôbec som nepočul, že im v takomto konaní slušní ľudia tlieskali,” pokračoval Alojz Hlina.


    “Zaráža ma tá „social-proof“, aká prebehla v niektorých bratislavských kruhoch. Zaráža ma a som z nej smutný. Penta nech si stavia. Ak to niekto dovolí, architekti nech pre ňu kreslia, ak to berú ako výzvu. Ale mali by sme mať aspoň toľko hrdosti, že architektom, ktorí sa takto rozhodli, nebudeme tlieskať, keď sa rozhodnú kandidovať na verejnú funkciu.”


    Beňová to nevidí tak tragicky


    Tlačovú konferenciu Za slušné Slovensko si všimla aj poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová, ktorá však nevidí dôvod tak mohutnej kritiky.


    “Kritika podpory nezávislých kandidátov Iniciatívou Za slušné Slovensko zo strany opozičných politikov a pána Čikovského z N-ka je úplne neprimeraná. Je zbytočne zlostná a tendenčná, nehovoriac o tom, že na podobné konanie boli práve opozíciou a aj N-kom nepriamo nabádaní a podporovaní v časoch, keď táto platforma organizovala protesty za odstúpenie vlády a predčasné parlamentné voľby.”


    “K ľuďom máme byť totiž úprimní a mladých ľudí by sme mali upozorňovať a informovať aj vtedy, keď volajú po riešeniach, ktoré sa síce opozícii (a úprimne, aj Denníku N) pozdávajú, ale s parlamentnou demokraciou nie sú úplne kompatibilné. Tak ako opozičné strany (myslím že to pochopil vtedy len Sulík, aby som zas nebola tendenčná ja), tak aj skúsenejší novinári predsa vedeli, aký je možný zákonný postup pre vyhlásenie predčasných parlamentných volieb. Napriek tomu s iniciatívou Za slušné Slovensko vtedy o tom nehovorili,” píše Beňová.


    Keď iniciatíva predstavila podporu pre niektorých kandidátov, okamžite sa vzniesla vlna podľa Beňovej nie primeranej kritiky. “Lebo zrazu je to už priama podpora iných, ako opozičných straníckych kandidátov a iných, akých preferuje povedzme N-ko. Takto to ale nefunguje. Treba byť konzekventní vždy, aj vtedy, keď si myslíme že “nám” to pomôže a aj vtedy, keď vidíme, že cesta, ktorá bola zvolená nie je úplne v poriadku. Lebo zvlášť mladí si zaslúžia úprimnosť a zdieľanie skúseností.”


    Blanár hovorí skôr o (ne)slušnosti protestnej iniciatívy


    Poslanec Smeru-SD Juraj Blanár napísal, že aktivisti Za slušné Slovensko “odhalili svoje politické tričká”. “Po tom, ako kádrovali celoslovenskú politiku, tak si očividne trúfajú už aj na tú komunálnu.”


    Blanár dodáva, že aktivisti nepodporujú kandidátov ako “slušná strana”, ktorá sa uchádza o hlasy voličov a až na základe toho – čiže svojej reálnej sily – ovplyvňuje reálne dianie vo svojom meste. “Nie, oni len označia tých akože “dobrých“ politikov, ktorých majú ľudia nekriticky voliť. A je úplne jedno, čo majú títo ľudia za sebou.”


    Blanár hovorí o prepojeniach na oligarchov alebo pestrej politicko-turistickej minulosti. “A najsmiešnejšie na tom je, že zrazu sa prebrali aj opozičné strany a začali na seba navzájom vylievať vedrá špiny. Nuž, na (ne)slušnosť momentálne remízujú opozičné strany vs. Za slušné Slovensko.”


    Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/politici-sa-pustili-hnutia-za-slusne-slovensko-blanar-hovori-o-politickych-trickach-galko-o-chybach-hluposti-remisova-o-neferovosti/1452008



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Hlavné Správy




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑