Země východní Evropy se za posledních 30 let výrazně vylidnily. Jak uvádí noviny, odtok obyvatelstva započal koncem roku 1989 po pádu Berlínské zdi. Tento proces je spojen především s touhou lidí po vyšších příjmech a lepším životě.
V důsledku tohoto „stěhování národů" byly ztráty ve východní Evropě větší než v obou světových válkách. Například během posledních 30 let opustilo Rumunsko 14 % obyvatelstva, Moldavsko — 16, 9 %, Ukrajinu — 18 %, Bosnu — 19, 9 %, Bulharsko a Litvu — 20, 8 % a Lotyšsko celkem 25, 3 % obyvatel.
Česká republika se však stala v tomto procesu výjimkou. Je to dáno zejména tím, že se zde podařilo zachovat základní klady
socialismu, jako například sociální podpora obyvatelstva, bezplatný zdravotnický systém, pomoc matkám atd.
Odhady odborníků, týkající se počtu populace v zemích východní Evropy, nejsou nijak přívětivé. Demografové totiž předpovídají, že do roku 2050 může počet obyvatel v těchto zemích klesnout o dalších 15-23 %.
Upozorňují také na to, že úbytek obyvatelstva je spojen i s rychlým přílivem migrantů z Blízkého východu a Afriky. Tato tendence časem bohužel povede i ke změně sociokulturního obrazu západoevropských zemí, kde již nyní vznikají konflikty náboženského a etnického původu.