Haldeman, náčelník štábu Bílého domu za Nixonovy vlády, vzpomínal: „Úmyslně jsme vytvářeli iluzi, že zemi řídí člověk nezvládnutelný, doslova rozpálený doběla, jakmile se začne mluvit o komunismu. Organizovali jsme úniky informací o tom, že prezidentská kancelář ho nemůže kontrolovat, když se zlobí. A víte, že se u něho pod rukou nachází jaderné tlačítko!"
V rámci realizace tohoto plánu byla v roce 1969 provedena grandiózní vojenská operace Gigantské kopí.
10. října generál Earl Wheeler rozeslal na americké letecké základny po celém světě upozornění, že nejvyšší velení přikázalo převést režim do stavu „poplach" a být připraveni na potenciální útoky ze strany SSSR. Všechny dostupné jaderné bombardéry B-52 bylo nutné natankovat a připravit ke startu. 27. října 1969 v přísně tajném režimu 18 bojových letadel odstartovalo ze základen, nacházejících se v Kalifornii a ve Washingtonu, a letělo směrem k SSSR. Nad územím Kanady bombardéry doplnily palivo ve vzduchu a poté se vydaly na 18hodinový let kolem hranic Sovětského svazu.
Vojenští historici neříkají, co si mysleli o tomto nečekaném jevu na sovětských radiolokačních stanicích. Naštěstí v Kremlu nebyl stejný „blázen", který by pospíchal s mačkáním jaderného tlačítka. V SSSR hrozbu ignorovali - možná pochopili, že operace je pouhý bluf ve velké pokerové hře studené války. 30. října byl Nixon nucen odhalit své karty a vydat příkaz k zastavení operace. Bombardéry se vrátily na základny.