Agentúra Reuters oznámila, že otravu dvoch Britov v meste Amesbury spôsobila látka „novičok“. S prepáčením, je to úplná blbosť, čo znamená, že ide o anglickú konšpiráciu.
Podľa agentúrnej informácie dvaja britskí občania sú kriticky chorí po tom, ako boli vystavení účinku látky zo skupiny novičok. Látka je vraj dokonca rovnakého druhu, ako tá, ktorou bol v marci otrávený bývalý ruský agent a jeho dcéra, povedal vysoký policajný dôstojník.
Zverejnené informácie
Dvojica, 44-ročná žena a 45-ročný muž miestneho pôvodu, bola v sobotu hospitalizovaná, po upadnutí do kritického stavu.
Záchranka bola povolaná v sobotu ráno do Amesbury po tom, čo sa zrútila Dawn Sturgessová. Do domu sa ešte v deň neskôr vrátila, keď muž, Charlie Rowley, taktiež ochorel.
O pôvode problémov páru liečeného v nemocnici v okrese Salisbury sa verilo, že užili heroín alebo crack, či kokaín z kontaminovanej dávky, uviedla polícia.
Amesbury, kde bývali, je len niekoľko kilometrov od Salisbury, kde boli napadnutí v marci Skripaľovci.
Ale testy ukázali, že boli otrávení látkou zo skupiny novičok.
„Dostal som výsledky testov z Porton Down (vojenského výskumného centra, ktoré sa nachádza 10km od Salisbury a Amesbury), ktoré ukazujú, že obaja ľudia boli vystavení nervovo-paralytickej látke zo skupiny novičok,“ povedal novinárom Neil Basu, najvyšší predstaviteľ britskej polície pre boj proti terorizmu.
„Nie sme schopní povedať, či nervová látka bola z tej istej dávky, ktorou boli zasiahnutí Skripaľovci,“ povedal Basu. „Možnosť, že tieto dve vyšetrovania môžu byť prepojené, je to, čo nás teraz najviac zaujíma.“
Británia obvinila Rusko z otravy Skripaľovcov, keďže látky zo skupiny novičok boli vyvinuté počas studenej vojny v bývalom Sovietskom zväze.
Rusko odmietlo akékoľvek zapojenie do svojej otravy.
Britská protiteroristická polícia teraz vedie vyšetrovanie, avšak Basu povedal, že nie je jasné, ako dvaja ľudia prišli do kontaktu s látkou, alebo či boli konkrétnym cieľom.
„Nemám žiadne informácie ani dôkazy o tom, že by na nich bol akokoľvek útok zameraný,“ povedal Basu. „Nič tomu ani náznakom nenasvedčuje.“
Na prípade pracuje okolo 100 členov polície z oddelenia boja proti terorizmu a polícia zahradila najmenej päť rôznych oblastí, vrátane parku a nehnuteľnosti v Salisbury, ako aj lekárne a baptistické cirkevné komunitné centrum v Amesbury.
Marcový útok vyvolal najväčšiu diplomatickú roztržku Západu s Ruskom od konca studenej vojny. Britská premiérka Theresa May tvrdí, že útok buď zorganizovala Moskva, alebo stratila kontrolu nad látkou.
Útok nebol doteraz objasnený a rovnako je nejasný aj motív, či logika použitia exotickej nervovej látky s poukazom na Sovietsky zväz.
Rusko, ktoré v súčasnosti hostí majstrovstvá sveta vo futbale, odmietlo akúkoľvek účasť na marcovom incidente a naznačuje, že Británia útok vykonala na podnietenie protiruskej hystérie.
Moskva tiež vyhostila západných diplomatov a spochybnila, ako Británia vedela, že Rusko je zodpovedné. Moskva ponúka opačné interpretácie, vrátane toho, že ide o sprisahanie britských tajných služieb. Ruskí predstavitelia sa pýtali, prečo by Rusko malo zaútočiť na zostarnutého špióna, ktorému bol trest odpustený a potom bol vymenený pri výmene agentov medzi Ruskom a Veľkou Britániou.
Opäť novičok
Vedúci predstavitelia zdravotníctva v stredu povedali, že riziko pre verejnosť je nízke, hoci zasiahnutie dvoch ľudí, zjavne nesúvisiacich so špionážou alebo bývalého Sovietskeho zväzu, vyvoláva obavy, že v tejto oblasti zostali stopy nervovej látky.
„Ako hlavná lekárka v krajine chcem ubezpečiť verejnosť, že riziko pre širokú verejnosť zostáva nízke,“ povedala hlavná lekárka Anglicka Sally Daviesová.
Hovorca premiérky Mayovej uviedol, že vládny výbor pre reakciu na núdzové situácie sa stretol s cieľom diskutovať o incidente. Minister vnútra Sajid Javid bude vo štvrtok predsedať zasadnutiu Výboru pre mimoriadne opatrenia.
„Vyšetrovanie v Amesbury pokračuje a polícia musí dostať priestor, ktorý potrebuje na pokračovanie pre úplné zhromaždenie faktov,“ povedal Javid.
Po otrave Skripaľovcov po Salisbury sa pohybovali vyšetrovatelia v ochranných odevoch. Basu varoval, že polícia v týchto odevoch sa vráti do oblasti.
Obaja zasiahnutí sa liečia v tej istej nemocnici, kde boli ošetrovaní Skripaľovci a kde strávili niekoľko týždňov v kritickom stave pred pomalým zotavením a prepustením.
Dcéra agenta Skripaľa, Julia, povedala v máji agentúre Reuters: „Máme šťastie, že sme obaja prežili tento pokus o atentát. Naše oživenie bolo pomalé a veľmi bolestivé.“
Rusko povedalo, že nevlastní takúto látku, nevyvinulo skupinu látok novičok a prezident Vladimír Putin odmietol ako nezmysel názor, že Moskva by otrávila Skripaľa a jeho dcéru.
KOMENTÁR
V sobotu niekomu príde zle, odvezú ho do nemocnice a v stredu sa zistí, že išlo o novičok. Ide o najsmrteľnejší druh látok, desaťkrát účinnejší ako ostatné bojové chemické látky.
Pozrite si video ako pôsobia látky, ktoré boli vyvinuté ešte začiatkom 20.storočia:
Po pár minútach dochádza k smrti zasiahnutých organizmov.
Myslím, že tieto dve videá úplne stačia na to, aby sa vylúčil zásah smrteľne jedovatou látkou. Nie je skrátka možné, aby zasiahnutí prežili bez okamžitého podania protilátky. Privolanie záchranky k predávkovanému pacientovi jednak „chvíľu“ trvá a neznamená to, že okamžite nasadia špecifickú liečbu.
Vo všetkých textoch agentúry Reuters sa tiež uvádza, že išlo o látku novičok. Lenže takáto látka neexistuje. Existujú len produkty tajného výskumného programu Foliant bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré na západe dostali súhrnný názov „novičok„.
Na to, aby bolo možné vyvinúť protilátky a samozrejme liečbu, je nutné vlastniť tieto látky a experimentovať s nimi. Ak Briti tvrdia, že vedia liečiť zasiahnutie celým spektrom týchto látok, Porton Down, stredisko ležiace len pár kilometrov od Salisbury a Amesbury je v tomto momente prvým podozrivým. V Porton Down bola mimochodom vyvinutá látka VX, ktorou bol pred časom otrávený nevlastný brat kórejského diktátora Kim Čong Una..
Samozrejme, že je to nezmysel, nervovo- paralytická látka to nemohla byť. Obidvaja postihnutí boli zasiahnutí niečim iným, pravdepodobne fentanylom, ktorý sa pôvodne uvádzal aj u Skripaľovcov.
Prečo sa teda objavil novičok?
Tu sú dvere špekuláciám otvorené.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní OPCW na návrh Anglicka a nátlak Západu schválila zmenu mandátu. Odteraz už môže určiť vinníka. Sekretariát OPCW je pod kontrolou západných krajín.
Použitie bojovej chemickej látky je nutné hlásiť tejto organizácii, ktorá prevedenie vyšetrovanie – a určí vinníka. Už dnes je možné predpokladať, kto bude cieľom.
Takže je viac ako zrejmé, že Anglicko pripravuje nejakú akciu s cieľom útoku na Rusko.
Lenže Veľká Británia by sama takúto akciu nerozbehla bez spolupráce s USA. Skutočné ciele treba hľadať v plánoch a zamroch Spojených štátov. Napriek mierumilovnej rétorike Trumpa netreba zabudnúť na to, čo v minulosti často zdôrazňoval. Nikdy nedávaj najavo dopredu, čo chceš skutočne spraviť.
Strategický zámer USA je dlhé roky stále ten istý – neutralizovať Rusko. Dnes sú na stole tri kritické body, kde Amerika potrebuje Moskvu vytlačiť za každú cenu – Sýria, Ukrajina a stavby plynovodov.
Určenie Ruska ako „pôvodcu“ útoku v Anglicku a následné „použitie“ chemických zbraní v Sýrii vytvorí možnosť opätovne zaútočiť na armádu krajiny, ktorá „vraždí nevinných“ po celom svete. Pred verejnosťou by to možno bola použiteľná zámienka. Sýria by sa tým pádom stala vyriešeným problémom.
Vydieranie Nemecka a lákavé ponuky Turecku by zas poslali do zabudnutia nedokončené, alebo ešte nerealizované projekty ako Turecký prúd, či Nord Stream II.
Samotná Ukrajina by mohla vytvoriť otvorenú bilaterálnu spoluprácu armád Ukrajiny a USA, či iných krajín NATO.
V jednom veľkom pláne by sa vyriešili všetky americké problémy. Jedine v Sýrii je nutné použiť silu, ale práve preto sa táto situácia musí dokonale pripraviť aj po stránke politického marketingu.
Zdroj: https://slobodnyvyber.sk/komentar-anglicania-sa-s-latkou-novicok-zblaznili/
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.