• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hrnko vysvetlil podrobnosti o obstaraní F-16: “Gripeny v porovnaní s nimi vyzerajú ako hračky”. “Je to ekonomická vlastizrada,” kontruje Chmelár

    12-7-2018 Zem & Vek 240 1584 slov zprávy
     

    Poslanec Národnej rady Anton Hrnko z SNS, ktorý je  spoluzodpovedný za modernizáciu vojenskej techniky, informoval o detailoch nákupu 14 nových stíhačiek F-16, ktoré včera odobrila vláda SR (viac v článku). Podľa Hrnka sú oproti nim švédske Gripeny len hračkami. Nákup komentoval aj analytik Eduard Chmelár, podľa ktorého vláda odklepla túto investíciu, aby sa na prebiehajúcom samite NATO mohla pochváliť pred americkými predstaviteľmi.


    Podľa Hrnka ide o šancu pre slovenské letectvo. “Týmto krokom vlády sme dali šancu nadzvukovému letectvu a špičkovej letke, ktorú Ozbrojené sily Slovenskej republiky získajú. Nákup F-16 totiž znamená, že namiesto hračiek sme nakúpili ozajstné bojaschopné stroje, ktoré dokážu plnohodnotne nahradiť techniku nealiančného partnera. Samozrejme, k tomuto nákupu zaznieva aj kritika,” poznamenal na úvod Hrnko.


    Mnohí opoziční poslanci či aktivisti vyčítali rezortu obrany pod vedením nominanta SNS Petra Gajdoša nedostatočnú komunikáciu.”Keby sme spustili diskusiu, podľa dnešných predstáv kritikov zožali by sme kritiku za predlžovanie závislosti na nealiančnom partnerovi,” uviedol Hrnko s tým, že cena nebola zverejnená, pretože ide o utajené vládne ponuky. “Ako švédska, tak americká strana trvali na nezverejňovaní ceny. Tí, čo sa však k cene dostať mali, sa dostali a konštatovali, že kvalitnejšie stroje, teda F-16, budú lacnejšie, a teda výhodnejšie,” dodal.



    “Všetkých tých odborníkov na transparentnosť a korupciu by som chcel poprosiť, aby teraz slovenskej verejnosti vysvetlili a popísali, akým spôsobom korumpuje vláda USA. Teda ak je SNS taká, ako ju obviňujú, mali by vyjasniť spôsob, akým nás bude korumpovať vláda USA,” podotkol na margo kritiky SNS o údajnom korupčnom správaní.


    Hrnko sa tiež vyjadril k tomu, že mnoho lobistov podporovalo švédsku ponuku a to ako sa zdá, zo zištných dôvodov. “Od ľudí, ktorí už niekoľko rokov pili víno za švédske koruny na svojich akciách na slovenských zámočkoch. S veľkým záujmom si pozriem ďalšie ročníky aktivít. Či sa vôbec zrealizujú a či sa na nich zúčastnia všetci participanti a sponzori, ktorí sa zúčastňovali doteraz.”


    Hlasným kritikom je v tomto smere Ľubomír Galko z SaS, ktorý v minulosti šéfoval rezortu obrany. “Predtým ako bude hovoriť o cudzích škandáloch, mal by férovo vysvetliť svoje škandály. S odposluchmi, so škandalóznym odpredajom samopalov vz. 58 za cenu hračky. Mal by vysvetliť gigantický škandál, ktorý spískal spolu s jedným štátnym tajomníkom – myslím tým bielu knihu o obrane, v ktorej odporúčali výpredaj tankov po vzore Kauflandu, za ktorý im vtedajší prezident SR hrozil žalobou za vlastizradu,” reaguje Hrnko.


    Porovnanie ponúk


    Hrnko ďalej uviedol niekoľko informácii zo správy vlády o nákupe nových stíhacích lietadiel, aby porvnal dve veľmi vyrovnané vládny ponuky.


    “JAS-39 C/D Gripen – Táto verzia lietadla je v súčasnosti na vrchole svojich možností. Keďže spoločnosť SAAB plánuje v budúcnosti začať sériovú výrobu verzie E/F, s modernizáciou verzie C/D sa nepočíta. Lietadlo JAS-39 C/D Gripen má v porovnaní s F-16 Block 70/72 menšiu nosnosť výzbroje, menšiu kapacitu paliva, kratší taktický dolet, nižšiu vytrvalosť vo vzduchu, nižšiu stúpavosť a výrazne nižšiu akceleráciu. V lietadle sa nachádza staršia avionika (radar staršej generácie, systém včasnej výstrahy a prvky ochrany lietadla), ktorá už nespĺňa potreby súčasného a budúceho pôsobenia vo vzdušných operáciách.”


    Obstaranie lietadla JAS-39 C/D Gripen by podľa Hrnka pre OS SR z takticko-technického hľadiska nepredstavovalo výraznú modernizačnú zmenu, “pretože je možné konštatovať, že by došlo k výmene starého lietadla (MiG-29) za síce nové, ale výkonnejšie lietadlo (na technickom maxime možností, bez ďalšieho rozvoja). Vzdušný priestor by bolo možné chrániť v obmedzenom rozsahu, pretože nie je možné jedným lietadlom súčasne pôsobiť proti vzdušným aj pozemným cieľom alebo by bolo potrebné použiť viac lietadiel súčasne. Kvôli obmedzenej nosnosti výzbroje a paliva (a s tým súvisiacim menším taktickým doletom a menšou vytrvalosťou vo vzduchu) by nebolo možné udržať vzdušnú nadvládu počas dlhšej doby.”


    “F-16 Block 70/72 – Lietadlo F-16 Block 70/72 s prvkami integrovanej avioniky, ktorá sa používa v lietadlách 5. generácie, predstavuje jedno z najvýkonnejších viacúčelových lietadiel v súčasnosti. Extrémna nosnosť výzbroje, možnosť podvesenia stoviek variantov výzbroje, kapacita paliva, taktický dolet a vytrvalosť vo vzduchu, akcelerácia a stúpavosť, pokročilá avionika a moderné zameriavacie, zbraňové a zobrazovacie systémy ho predurčujú k vedeniu operácií, ktoré budú úspešné a zároveň efektívne. Lietadlo navyše disponuje najmodernejším bezpečnostným prvkom Auto GCAS, ktorý dokáže zachrániť lietadlo aj osádku pri indisponovanosti osádky.S možnosťami, ktoré lietadlo F-16 Block 70/72 ponúka, sa jedná prakticky o nové lietadlo, pretože lietadlo F-16 Block 70/72 ponúka vysokú bojovú hodnotu a bude ešte niekoľko desaťročí viac ako vyrovnaným protivníkom lietadlám 5. generácie.”


    SY 13 Siauliai – Stíhacie lietadlá F-16 po¾ského letectva letia nad leteckou základòou Siauliai poèas spoloèného cvièenia multinárodných síl NATO a litovskej armády Tobrug Legacy 2017 20. júla 2017. FOTO TASR/AP
    Polish Air Force F-16 fighters take part in the NATO multinational ground based air defence units exercise „Tobruq Legacy 2017“ at the Siauliai airbase some 230 km. (144 miles) east of the capital Vilnius, Lithuania, Thursday, July 20, 2017. Deployment of US Patriot long-range missile system in Lithuania, demonstrates commitment to the security of Lithuania and adds to the strategic capabilities of the region. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)

    Dodal, že obstaranie lietadla F-16 Block 70/72 by pre OS SR predstavovalo výrazný krok vpred a zásadným spôsobom by sa rozšírili spôsobilosti taktického letectva pri pôsobení na vzdušné aj na pozemné (námorné) ciele. Vzdušný priestor by bolo možné chrániť efektívnejšie pri súčasnom pôsobení proti vzdušným aj pozemným cieľom. Súčasne bude možné udržať nadvládu vzdušného priestoru počas dlhšej doby.


    Na záver Hrnko zopakoval: “Kúpou supersonikov F-16 sme sa vyhli kúpe hračiek. Tak totiž v porovnaní s nimi vychádza Gripen. Ak Vás téma zaujíma viac, do hĺbky na webstránke vlády SR nájdete materiál, ktorý obidva typy hodnotí (prelink v komentároch). Kúpou supersonikov F-16 nielenže sanujeme slovenskú stíhaciu letku, rozvinieme ju do doposiaľ nepredstaviteľných rozmerov.”


    Takáto letka sa podľa neho bude môcť stať plnohodnotnou podporou pozemných jednotiek a plnohodnotne ovládne slovenské nebo. “Našim Ozbrojeným silám Slovenskej republiky držím palce a verím, že splnia aj záväzok, ktorý dnes dostali na vláde SR a v dohľadnej dobe budú prezentovať materiál, v ktorom predstavia využívanie stíhacich lietadiel F-16 tak, ako to predstavuje ich potenciál,” dodal na záver poslanec Hrnko.


    Chmelár: “Je to šialenstvo”


    “Toto je čisté šialenstvo. Čisté! Prepytujem sociálne a národne orientovaná vláda schválila svoj najdrahší kšeft, keď sa rozhodla kúpiť 14 amerických stíhačiek F-16 v hodnote 1 miliardy 600 miliónov eur,” vyhlásil včera prezidentský kandidát Eduard Chemlár.


    Podľa neho tak vláda urobila len preto, aby sa “zalíškala americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi na prebiehajúcom samite NATO”.



    “Kým prezident Kiska sa usmieva ako slniečko na hnoji a z Bruselu sa vytešuje, že prichádza „ako jeden z tých dobrých“, že je na to „hrdý“ a nezabudne sa pochváliť, že to bol on, kto pred štyrmi rokmi na vrcholnej schôdzke Severoatlantickej aliancie ponúkol 2 percentá HDP na armádne výdavky, doma sa zbrojárski lobisti hádajú, či bolo lepšie kúpiť F-16 alebo Gripeny – podľa toho, na koho výplatnej páske sa nachádzajú.”


    Chmelár tiež označil americké F-16 za starý šrot. “Celá táto debata je úplne mimo. My tento starý šrot vôbec nepotrebujeme. Pre štát, ktorý nemá a dúfam, že ani nebude mať nasadené nadzvukové letectvo v Sýrii, Jemene alebo iných konfliktných častiach sveta, pre štát, ktorý nemá obrovské rozpočtové prebytky, pre štát, ktorý má úplne iné problémy, je kúpa takýchto lietadiel iba uspokojením amerických záujmov, čiastočne aj ruských, ale určite nie slovenských. Je to niečo, čo by sa malo nazývať ekonomickou vlastizradou.”


    “Len na ukážku: za túto sumu by ste mohli postaviť stotisíc nájomných bytov pre mladé rodiny a desať nových nemocníc. Za túto sumu by ste mohli postaviť 500 materských škôl a opraviť a rozšíriť všetky základné školy na Slovensku. Za túto sumu by ste mohli zvýšiť dôchodky na desať rokov o 20 eur mesačne. Za túto sumu by ste mohli vyriešiť chudobu na Slovensku a zvýšiť výdavky na vzdelanie na priemernú úroveň EÚ. Naozaj nám je jedno, že sa takto hospodári s našimi peniazmi, že nás uprostred uhorkovej sezóny doslova okradnú o sumu, ktorá by mohla vyriešiť viaceré problémy Slovenska? Tento štát má priority postavené na hlavu a treba to zmeniť! Nepodporovať vojny, ale mier. Nepoklonkovať sa bohatým, ale pomáhať chudobným. Rovnosť pre všetkých, spravodlivosť pre každého.”



    https://www.hlavnespravy.sk/hrnko-vysvetlil-podrobnosti-obstarani-f-16-gripeny-porovnani-nimi-vyzeraju-hracky-ekonomicka-vlastizrada-kontruje-chmelar/1461352


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Hlavné Správy




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑