„Opustit bitevní pole v Sýrii dříve, než speciální vyslanec Staffan de Mistrura dosáhne úspěchu prosazování Genevského politického procesu, pod který jsme se všichni podepsali v usnesení Rady bezpečnosti OSN, by bylo strategické packalství podrážející nohy našim diplomatům a poskytující teroristům příležitost se zotavit,“ řekl Mattis při schůzce ministrů obrany této koalice v ústředí NATO v Bruselu, jak o tom referuje Times of Israel.
Mattis rovněž varoval, že vláda v Damašku a její spojenci – Rusko a Írán – by předčasné stažení sil USA z této válkou rozervané země zneužili tím, že by vyplnili vzniklé mocenské „vakuum“.
„S tím, jak se ty operace už blíží ke konci, tak se musíme vyhnout tomu, abychom v Sýrii zanechali vakuum, ze kterého by mohl kořistit Assadův režim a jeho pomahači,“ řekl Mattis.
Mattisovo prohlášení potvrzuje, že USA své síly do Sýrie poslaly, aby vyvíjely nátlak na vládu v Damašku a její spojence a ne jen kvůli boji s ISIS. Navíc Mattisovo odmítání rychlejšího stažení ze Sýrie odhaluje, že USA plánují podržet své síly v Sýrii po dlouhou dobu pod záminkou boje s ISIS a zabraňování ruského a íránského vlivu.
Zdroj: southfront.org