V televizních zprávách často vidíme setkání politiků NATO nebo EU. Je jich velmi mnoho a tak je běžné všechny nejmenovat, zabralo by to mnoho času a my bychom přišli ve veřejnoprávní TV o spoustu důležitých a pro veškeré dění podstatných informací, kterými nás toto medium zahrnuje ze zahraničí i z domova. Ještě že ne i ze záhrobí.
V televizi se například informovalo, kromě průběžného podrobného zpravodajství o nešťastných mladých Thajcích v jakési jeskyni, i o setkání presidenta USA Trumpa, předsedy Evropské komise Junckera a ostatních evropských státníků v Bruselu. Ti však pro stručnost zpravodajství nebyli všichni vyjmenováni. Jen bylo řečeno, ze setkání se zúčastnili i ostatní čelní státníci ze všech zemí EU či NATO.
Doporučil bych našim moderátorům i režisérům TV zpráv zkrácení zbytečně dlouhého sousloví „ostatní státníci“ pro ještě větší stručnost na „ostatníci“. Takové slůvko nám schází a přitom by bylo ve všech směrech výstižnější. A z televizních zpráv bychom se dověděli ještě víc.
Jistě jsou zpravodajové a politologové, kteří znají všechny účastníky těchto setkání, tak jako jejich individuální názory, které evropští státníci nepochybně mají, prosazují je a sdílejí. Svědčí o tom usnesení z jejich setkání, jakož i plnění závěrů těchto porad, jak se říkávalo v bývalé komunistické televizi, kde se ještě konstatovalo, že setkání se konala v srdečné a přátelské atmosféře, plné vzájemného porozumění a důvěry. Určitě ani ta dnešní setkání se nekonají ve vzduchoprázdnu.
Myslíte si však, že evropské politické elity a jejich zvyků je stejně znalý i prezident USA Trump? Podle toho, jak se k těmto evropským špičkám chová, jsou naše evropské politické osobnosti většinou pod jeho rozlišovacím prahem. Je to ostatně i pod rozlišovacím prahem běžného občana, který často dokáže lehce vyjmenovat sestavu několika hokejových nebo fotbalových týmů. Kolik by takový občan vyjmenoval evropských státníků? Říkejme tedy těmto evropským představitelům stručně „ostatníci“.
Americký prezident Trump zná jen ty evropské politiky, kteří mu lezou příliš na nervy, tedy kteří dávají veřejně najevo, že nechápou jeho heslo „America first“ a jsou přitom jakž takž slyšet a vidět. Moc jich není. Pochybuji, že i ti nejhlasitější a nejviditelnější z nich jsou tak hloupí, že v soukromí nechápou, co heslo „America first“ znamená.
Co veřejně předstírají, že nechápou a v čem nesouhlasí s Donaldem Trumpem? S ruskou hrozbou? Všichni se moc bojíme a zbraně z US za 1% HDP nakoupíme! Ale za 4% to nezvládneme, tak velká hrozba to zas není. Musíme se také postarat o uprchlickou nehrozbu. Ta nás přijde na mnohem víc procent HDP. I když ho svým způsobem zvýší, jak by jistě potvrdili ekonomové.
Bojí se energetické závislosti na Rusku? Jistě a moc! Ale kupovat násobně dražší plyn z USA, abychom byli nezávislí? To také jejich hospodářský rozum nebere, protože ho nemají o moc míň než americký prezident.
Bojí se však ostatníci schůzky v Helsinkách? Vyslovují přece neustále různé obavy a pochybnosti. Žádné bezprostřední veřejné dopady z helsinské schůzky Trumpa s Putinem na bezpečnost EU a na pevné obranné společenství NATO vsak nehrozí.
Ruská hrozba se určitě ještě verbálně zvýší, aby se nákup nezbytných zbrani z USA udržel na zvýšené úrovni, potřebné z hlediska vojenského průmyslu USA a jejich obchodní bilance. Třeba bude kvůli tomu nutno vybudovat a vyzbrojit i paralelní EU-NATO strukturu, včetně potřebných generálů. Třeba i post pro dalšího českého generála bude, aby generál Petr Pavel nebránil Českou republiku sám.
I energetickou bezpečnost je nutné před ruským plynem ubránit odběrem drahého, ale nezávislost EU zajišťujícího amerického plynu. Byť k jeho odběru bude potřebná daleko složitější infrastruktura, která ještě schází a jejíž vybudování bude dražší než položení Nord Streamu II po dně Baltu. Terminály vybudujeme, úkoly dané USA splníme. Určitě verbálně.
Po Helsinkách dají bruselští hlavy dohromady a žádné řešení z té dohromadnosti zase navenek nevyplyne, což vsak uvidíme až později. Na distribuci zbraní, plynu i uprchlíků se eurosoudruzi hromadně ani v zákulisí kuloárů nedohodnou. Navenek verbálně ano. I v RVHP se vždy všichni na všem navenek dohodli, pod vedením SSSR. A jak to dopadlo!
Možná jen, že povícero předních EU politiků po všech následujících evropských sešlostech dostane záchvaty ischias. Ale na ten pohled na ischiasníky, jejich chůzi, jsme zvyklí z našich ulic, po uzavírací době restaurací a vináren. Tak se u nás pohybují normální bavící se lidé, ne ischiatici kteří se o nás musí 24 hodin denně v sídle EU v Bruselu i na jeho 28 detašovaných pracovištích starat.
At žije EUnuchie a všichni naši čelní „ostatníci“! Starší z nás pamatují obsahové podobně závěrečné zvolání z předlistopadového období.