• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Gálova exekučná amnestia je fejk

    19-7-2018 Zem & Vek 77 947 slov zprávy
     

    Dlhy a dlhodobá nemožnosť ich splatiť, sa v živote človeka dá prirovnať k neliečenej rakovine, ktorá ho postupne zahubí.
    Na slovné spojenie „ľudsko-právny aktivista,“ začínam byť alergická. Iba málo ktorému ide o pomoc obyvateľstvu. Všetci to robia s nezdravými úmyslami. Buď preto, aby finančne profitovali, alebo sa časom dostali do politiky. A to, že aktivisti, reálne nebojujú za občana, napríklad v otázke vyjednávania podmienok exekučnej amnestie, je toho iba ďalším dôkazom. Politici totiž, už dávno občana v parlamente nezastupujú. Ale nezastupujú ho dostatočne, ani aktivisti. Tiež je na príklade exekučnej amnestie krásne vidieť objektívnu realitu aj o nekompetentnosti tretieho sektoru na Slovensku, lebo palčivé problémy občana nerieši a o podmienkach exekučnej amnestie, s vládou nevyjednáva.
    Ak minister Gál zavedie exekučnú ročnú amnestiu tak, že zruší iba staršie, ako päť ročné exekúcie, ako to na verejnosti oznámil, takmer nič, to v spoločnosti nerieši. Každý exekútor, vám totiž siahne na majetok takmer okamžite, po nadobudnutí právoplatnosti exekučného titulu. A keď od vás za päť rokov trvania exekúcie, nevymôže všetko, tak buď vám už všetko, vrátane chuti do života zobral a päť rokov, vám blokuje iba všetky bankové účty a siaha na každý príjem, lebo ste exekúciu nepokryli celú aj s úrokmi a exekučnými poplatkami, ktoré sú často podstatne vyššie, ako istina.
    Ďalším faktom je, že takmer každý, kto je viac ako päť rokov exekuovaný, má aj mladšie exekúcie, pretože dlhy, nabaľujú v praxi iba ďalšie dlhy. Ak totiž nemáte päť rokov, ani na slanú vodu, lebo vám všetko, vrátane pravidelnej mzdy zhabal exekútor, tak ste boli nútení si požičiavať aj naďalej a žiť na dlh, ktorý ste zase nemali z čoho splácať. Je to začarovaný kruh, kde zrušenie starých exekúcii, sociálne problémy obyvateľstva absolútne nerieši. Už to, že na Slovensku je takmer toľko exekúcii, koľko obyvateľov v produktívnom veku je hlavným symptómom toho, že ľudia žijú nie od výplaty do výplaty, ale od dlhu k dlhu, pričom staré dlhy zostávajú a nové pribúdajú.
    Ak by vláda chcela obyvateľstvu naozaj pomôcť, potom by zaviedla motivačnú amnestiu, podľa iných, podstatne účinnejších kritérií. Napríklad by rozlišovala sociálne pomery a postavenie dlžníka, skúmala by históriu, prípadne dôvody zavinenia jeho exekúcii alebo by zvýhodnila sociálne slabšie skupiny, napr. exekuované matky s deťmi, prípadne dôchodcov. Ale hlavná podstata motivačnej amnestie je zrušiť jedincovi buď všetky amnestie alebo takú časť, aby amnestia ľudí ekonomicky reštartovala a zaradila naspäť do pozitívneho života. Vtedy by exekučná amnestia, mala reálne opodstatnenie v praxi. Ľudia by sa mohli vzchopiť a začať nový život – motivovalo by ich to. A dali by si v budúcnosti aj viac pozor. Exekučná amnestia, musí dať ľuďom druhú šancu. Šancu žiť lepšie. Inak nemá zo hľadiska zlepšenia sociálneho postavenia a skvalitnenia života občana, žiadne opodstatnenie.


    Gálov spôsob exekučnej amnestie, je výsmech, skôr napľutie najchudobnejším Slovákom do tváre. Prinesie jediný „pozitívny“ výsledok. Štatisticky zníži počet exekúcii, pretože exekúcii, starších, ako päť rokov je možno viac, ako 50% a patria hlavne starým, dávno nefunkčným podnikateľským subjektom. Alebo od dĺži a zbaví starých dlhov nemocnice a štátne zariadenia. Ide teda vyslovene o riešenie problémov iných subjektov, ako občanov a zvýhodňovanie vládnych politikov pred inými, ktorí po exekučnej amnestii vystúpia pred verejnosť a budú sa hrdiť tým, že zrušili polovičku amnestií. Jednoducho,vláda, tento raz na čele s Gálom, vás zase raz všetkých ide dobehnúť. Nikdy by som im to nedovolila, pretože ak zavedú takúto exekučnú amnestiu, ľuďom nepomôžu a opakovať ju budú ochotní, za ďalších tridsať rokov. Aj to, iba možno.
    A ja sa opäť raz pýtam, kde je právna elita Slovenska, keď jej to nevadí a masívne nestojí za obyvateľstvom. Napríklad advokátska komora? Slovenský občan je predsa jej prvoradý klient. Ale, ako sa zdá, advokáti zarábajú viac na žalobách obyvateľstva – príprave a výrobe exekučných konaní, ako na obhajobe občana. Tá, ich zaujíma, až pri trestných stíhaniach. Všetkým, ide teda prvorado o peniaze, nie o občana. Ak by som mala použiť na dnešný vzťah advokáta a občana jednoduchý a trefný príklad, tak je to principiálne presne to isté, ako keby ste mali doma kravu, každý deň ju podojíte, ale nažrať jej nedáte. A keď to zviera skape, tak si nájdete inú, ktorú budete dojiť.
    Systém riadenia štátu je nefunkčný, pretože za občana, nemá kto s politikom vyjednávať podmienky. Slovenskí politici, totiž už dávno, prvorado nezastupujú občana a jeho ústavné právo na dôstojný život a pripravovaná exekučná amnestia, je toho iba svedectvom. Občan sa v Slovenskej republike stal iba nástrojom štátnych mocí a prapodstatou štátu, už dávno nie je, ak ním niekedy v novodobej histórii Slovenska bol.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑