„Neexistují žádné plány na vytvoření nepilotované verze bitevníku Su-57. Ty se ale v současnosti využívají k testování určitých systémů pro budoucí šestou generaci tryskových bitevníků, což mají být ve své základní verzi drony, a pouze jako volitelný doplněk může být takový letoun pilotovaný,“ řekl tento zdroj.
K systémům, na nichž probíhají zkoušky, patří „řídící a navigační zařízení a zbraňové systémy,“ řekl tento zdroj.
Ruská United Aircraft-Building Corporation odmítla tuto informaci od TASS komentovat.
V březnu 2016 tehdejší místopředseda ruské vlády Dimitrij Rogozin oznámil, že Rusko zahájilo práce na vývoji bojového letounu šesté generace. Jak v té době Rogozin uvedl, tak konstrukční kancelář Suchoj prezentovala předběžné práce „na vytvoření tryskového bitevníku šesté generace.“ Specialisté uvedli, že šestá generace bojových letounů má mít schopnost provádět nepilotované bojové mise a mít k dispozici umělou inteligenci, radio-fotonický radar a potenciálně dosahovat hypersonických rychlostí se vstupy do kosmického prostoru a možností používat zbraní na nových fyzikálních principech.
Ruský tryskový bitevník páté generace Su-57 už disponuje kradmou (stealth) technologií s širokým využitím kompozitních materiálů schopných dosahovat supersonických rychlostí křižování a je vybaven nejpokročilejším palubním radio-elektronickým vybavením včetně výkonného palubního počítače (tzv. druhého elektronického pilota), rozprostřením radarových systémů na jeho povrchu a některými dalšími inovacemi, zvláště pak výzbrojí umístěnou uvnitř jeho trupu. Tyto letouny mají vojska podle očekávání dostat v roce 2019. Pilotovaná dávka se bude skládat z 12 letounů Su-57.
Zdroj: southfront.org