Už od mladosti som bol nadšencom vedy. Keďže som bol aj nadšencom zdravého životného štýlu a veľa voľného času som venoval čítaniu kníh a článkov o výžive, považoval som za prácu snov post vedeckého pracovníka vo Výskumnom ústave potravinárskom. Plný ideálov a v očakávaní, že budem prispievať k produkcii zdravých potravín, a tak pomôžem ochrániť ľudí pred nebezpečnými civilizačnými chorobami.
…
Bol som prekvapený, že v oficiálnom odporúčanom príjme potravín sú aj nezdravé látky. Niektoré až v podozrivo vysokých množstvách. Zaujímalo ma, ako je to možné? Čestný kolega sa mi priznal, že ich pôvodné odporučenie bolo nižšie. Po návšteve združenia producentov nezdravých (oficiálne zdravých) potravín museli svoje tabuľky zmeniť. Začal som sa preberať do reality porevolučnej demokratickej spoločnosti. Bol som šokovaný, že v praxi oficiálne odporučenia upravujú producenti potravín. Často aj nezdravých. Ako sa mohli dostať medzi údajne zdravé potraviny aj tie, ktoré pri pravidelnom konzume s istotou zvyšujú riziko rakoviny, infarktu, cukrovky, osteoporózy?
Vysoko efektívna a hlavne lacná prevencia sa bagatelizuje alebo zosmiešňuje. Dobrým príkladom je ignorovanie nebezpečného homocysteínu. Človek môže mať celý život cholesterol v norme a dostane infarkt pre vysoký homocysteín. Najistejšou prevenciou je jesť veľa zeleniny, strukovín a iných prírodných potravín. Prevaha spracovaných (rafinovaných) potravín je istá cesta k vysokému homocysteínu. Preto je upozorňovanie na homocysteín pre veľkú časť potravinárskeho priemyslu nebezpečné. Jeho služobníci urobia všetko pre to, aby teórie o jeho nebezpečnosti spochybnili a zosmiešnili. Celkom dobre sa im to darí.
…
Autor: Miloš Mesároš
Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian