Článek profesorky Joan Roelofsové na dané téma se objevil na webu Counter Punch a je celý dostupný zde.
A prezident Trump prokázal extrémní a snad až ztřeštěnou statečnost, když se se snahou normalizovat vztahy s Ruskem se pokusil této nejmocnější a též nejvíce všudypřítomné instituci postavit. Vojenskobezpečnostní komplex si totiž Rusko, coby nejvhodnějšího nepřítele pro ospravedlnění svého obrovského rozpočtu, sám a po pečlivé úvaze vybral.
V roce 1961 prezident D. Eisenhower ve svém posledním prezidentském projevu varoval americké občany před nebezpečím, které vojenskoprůmyslový komplex představuje pro demokracii a zodpovědnou vládu. A každý si dovede představit, jak po 59 letech dodneška a po desetiletích Studené války se Sovětským svazem tento komplex nabyl na síle a vlivu.
Ruská vláda, ruská média a Rusové zoufale potřebují pochopit, jak mocný vojenskobezpečnostní komplex je, a jak pevně je zabudován do struktury Spojených států. A že žádné kvantum Lavrovy diplomacie a žádná Putinova mistrovská šachová hra nemůže otřást vládou, kterou nad Spojenými státy vykonává vojenskobezpečnostní komplex.
Profesorka Roelofsová sebráním všech informací a faktů o tom, jak vojenskobezpečnostní komplex pronikl do každého aspektu amerického života, učinila pro Američany i Svět práci skutečně záslužnou. Dokazující, že je iluzí a bludem si myslet, že pouhý prezident Spojených států může tuto nejmocnější a všudypřítomnou instituci zastavit a jejího nezbytného nepřítele ji zbavit.
Překlad: Lubomír Man