"Je to svinstvo, ale… Na tom není nic divného, když u nás existuje taková rarita, jako soukromí exekutoři a státem tolerovaná lichva," komentuje poslední rozhodnutí Nejvyššího soudu, který nelidsky rozhodl o bytech SBD Svatopluk," míní bývalý poslanec František Beneš.
František Beneš
27. července 2018 - 08:10
"V souvislosti s posledním rozhodnutím Nejvyššího soudu, který rozhodl, že byty, které dostavilo, za své a s vědomím původního konkurzního správce, SBD Svatopluk, mají být vyklizeny a prodány, aby z výnosu byli uspokojeni všichni klienti bývalého H-SYSTÉMU, chci zopakovat, co jsem již několikrát uvedl a napsal. Je to svinstvo, ale… Na tom není nic divného, když u nás existuje taková rarita, jako soukromí exekutoři a státem tolerovaná lichva. Na webu SBD Svatopluk byl již dávno k dispozici přehled, jak bylo během konkurzu naloženo s pozemky, které do něho spadly. Byly prodány v rámci konkurzního řízení za 125 milionů korun. Jejich hodnota však byla desetkrát vyšší, což se potvrdilo u některých z nich ihned, co je vydražitelé dále prodali. Jeden dokonce už druhý den! Poté, co si z utržené ceny převzali nárokovou odměnu konkurzní správce a soudy, na úhradu dluhů skutečně moc nezbylo. Celkové pohledávky činily téměř miliardu, pozemky však měly, podle údajů na vzpomínaném webu, v roce 2004, tržní hodnotu vyšší. Jasně to uvedl ve svých příspěvcích i úspěšný senátor Čunek. Např. na webu první zprávy v roce 2014 poukazuje na prodej pozemků v katastrálním území Lichoceves. Zde ho šokuje, že pozemky, které mají 84 ha, prodali správci konkurzní podstaty, se souhlasem soudu, mimo dražbu za 17 milionů korun, ale po několika převodech na různé majitele bylo prodáno pouhých 36 procent těchto pozemků (aniž by se na nich cokoli změnilo - včetně územního plánu), již za cenu 16 milionů euro, což v tehdejším kurzu činilo téměř 420 milionů Kč. Ptám se tedy, spolu s postiženými, proč byli ošizeni?" ptá se stínový ministr pro místní rozvoj KSČM František Beneš, který dále upozorňuje na ambiciózní právničku, které se povedlo, že se postižení rozdělili, vytvořila sdružení Maják a podala návrh na uvalení konkurzu s aktuálním soudním výsledkem.
"Za nanejvýš nemravné a odpudivé považuji požadavek konkurzního správce, aby ti, kdož své domy dostavěli, si je znovu, tedy potřetí, zaplatili a koupili. Nebo si je za tu atraktivní cenu v rámci konkurzu může koupit někdo jiný. Přitom by řešení mělo být tak snadné – odsoudit a potrestat viníky. Pan Smetka, aniž bych se zastával přímo jeho či jeho aktivit, měl přeci pozemky v hodnotě vyšší, než byly pohledávky věřitelů! Kdo tedy způsobil, že zbylo jen tak málo pro postižené klienty? Právě to by mělo zajímat soudy i ombudsmanku či jejího zástupce," má jasno uznávaný zeměměřič František Beneš.