Obyvatelé postávali před táborem s matracemi a dalším majetkem nakupeným v hromadách vedle vozidel, přičemž někteří proti těmto krokům protestovali skandováním: „Rasisté!“
Někteří z obyvatel si stěžovali, že policie během vystěhování použila sílu. Velitel policie Antonio Di Maggio tato tvrzení popřel.
Starostka Virginia Raggi na Facebook napsala, že to sídliště z chatrčí postavené na území bývalého kempu zvaného Camping River na severní periferii Říma se uzavírá z hygienických důvodů. Část toho tábora byla bez elektřiny a tekoucí vody.
Řekla, že účelem tohoto kroku bylo poskytnout Romům lepší ochranu, zvláště pak nezletilým, řada z nichž nechodí ani do školy.
Lidé shromáždění se svým majetkem po vystěhování z katastru obce Camping River, který hostil romský tábor ve čtvrtek 26. července 2018. (AP Photo/Gregorio Borgia)
„Je nepřijatelné, aby se pokračovalo ve financování míst, jako je tohle, čímž se jen vytváří ghetta, a především tamní životní podmínky nechrání práva dětí, žen a mužů,“ napsala Raggi do facebookového příspěvku.
Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek po apelu tří obyvatel tohoto tábora italské úřady požádal, aby tuto akci suspendovaly do pátku a do stanovení plánů na přesídlení této komunity. Ale činitelé města řekli, že na přesídlení těchto obyvatel se pracuje už dlouho a že zavření tohoto tábora odkládali už přes rok.
Mluvčí města Gennaro Barbieri řekl, že jen 100 jich v posledních několika letech přijalo nabídku úřadů, aby se přestěhovali do vládních přijímacích center a dalších 43 se k nim přidalo ve čtvrtek.
Raggi uvedl, že někteří, kteří nejsou občany Itálie, se v posledních měsících vrátili do svého rodného Rumunska.
Ač mnozí členové rozsáhlé italské Romské komunity, jsou italští občané, tak řada těch žijící v daném táboře byla z Rumunska, Kosova, Bosny a Srbska. Italské úřady periodicky vystěhovávají takové squaterské tábory, jako je Camping River, kde žije spousta lidí na okrajích velkých měst.
Lidé shromáždění se svým majetkem po vystěhování z katastru obce Camping River, který hostil romský tábor ve čtvrtek 26. července 2018. (AP Photo/Gregorio Borgia)
Michaila Dobreska, která v tomto táboře žila, policii obviňovala z použití nadměrné síly.
„Vyháněli nás,“ řekla. „Do všech žen strkali.“
Další žena, Gordana Chardžič, tvrdila, že policie použila i pepřový sprej, kterým jedné ženě zasáhla oči.
„Jedné holce dali facku. Má švagrová omdlela,“ řekla.
Di Maggio řekl, že celá operace byla nafilmována a reportérům řekl, že policie tuto operaci zorganizovala, aby obyvatelům umožnila poklidný odchod.
Žurnalisté byli během této operace drženi venku.
Soukromá italské televize La7 ukázala skupinu mužů odjíždějících od tohoto tábora, kdy někteří říkali, že směrují do Rumunska, jiní povídali, že se poohlédnou po jiném místě, kde by se dalo squatovat, asi pod mostem.
Tucty dalších však zůstávali před vraty uzavřeného tábora, aby protestovali proti plánům na své přesídlení do domovů někde jinde ve městě.
Zdroj: breitbart.com