• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bílý policista nevinen; velkou porotu tvořili ze tří čtvrtin běloši

    28-11-2014 Svobodné Noviny 131 1243 slov zprávy
     

    V USA je nyní dodržování lidských práv na „mimořádně vysoké úrovni“, když má Obamova administrativa, armáda i Národní garda ve své „humánní moci“ několik stovek bouřících se měst po celých Státech. Můžou za to ti zatracení černoši, co protestují, že policisté během několika měsíců zastřelili dva černošské chlapce, jež byli údajně ozbrojeni a vyhrožovali lidem zabitím. Nevadí, že jeden mladík zbraň neměl a druhý si z nudy jen v parku pohrával s dětskou pistolkou.  



    Břetislav Olšer - publicista

    Břetislav Olšer – publicista



    Zatracená politika. To když ve Washingtonu premiér Bohuslav Sobotka horlivě přitaká, jaký je velikánský Havlista a tleská pravdoláskové bustě Václava Havla v podzemí Kongresu Spojených států, názorně tím předvede chování odpovědného politika; zapřít nos mezi očima, jen aby se náš Big Brother radovat a poplácal ho po ramenou. A nevadí, že v Číně Obama pronese formální větičku o lidských právech, ale jen tak hlasitě, aby nepřišel o půjčku několika bilionů dolarů, a aby Peking nechtěl proplacení směnek za tři biliony, když Čína nakoupila za tuto sumu státní dluhopisy USA.



    Jediné relevantní měřítko kariíéry globálního politika je zkrátka skutečnost, jak se vypořádá s návštěvou Číny. Pokud v Pekingu zkritizuje porušování lidských práv, zafouká ze Západu aplaus, v obráceném případě, viz. prezident Miloš Zeman, který tvrdil, že uznává územní celistvost Říše středu včetně Tibetu a Tchaj-wanu, je oheň na střeše a měla by následovat rezignace ze všech jeho politických funkcí. Zvláště, když dodá, že nás ČLR může mj. učit, jak stabilizovat společnost…


    “Po Zemi již chodí sedm miliard lidí,” oznámil před časem s hrdostí generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Neřekl však, že je Zeměkoule přelidněná a takové tempo růstu populace je dlouhodobě neudržitelné. Počet obyvatel  roste přibližně o 78 milionů za rok, každý den se narodí 365 tisíc dětí; ve stejném čase zemře 155 tisíc osob. Celkový počet obyvatel se tak zvyšuje o 210 tisíc každý den. Naopak Ki-mun se drží světového trendu v kritizování Číny, proto je odpůrcem politiky jednoho dítěte. Přitom jako šéf světové organizace určitě ví, že nebýt však tohoto opatření, měla by planeta sedm miliard obyvatel už skoro před šesti lety.



    Směšné, odpovídající submisivnímu úředníkovi Pan Ki-munovi; pokud by Čína nezavedla plánovanou rodinnou politiku jednoho dítěte, dosahovala by teď čínská populace téměř dvě miliardy. Tvrdí to sociologická a demografická fakulta pekingské univerzity Žen-min. “Politiku jednoho dítěte”, kterou Peking praktikuje už 33 let, podporuje 76 procent Číňanů. Přímo se dotýká manželských párů v městských oblastech, tedy asi 4 z 10 lidí. Výjimku dostali příslušníci menšin nebo vesničané pracující v zemědělství – pokud se jim jako první narodí dívka, mají ještě jeden “pokus”. Partnerům bude nyní dovoleno pořídit si dvě děti. Holt, ta lidská práva v Číně a Tibetu, to není jak ve Spojených státech…


    Loni v březnu vyběhla tibetská 20letá Cchering Kji z veřejných záchodků na místním tržišti s tělem zabaleným do dek, které si předtím napustila benzinem a omotala drátem. Za okamžik ji pohltily mohutné plameny. Pak se skácela k zemi mrtvá. Proč chtěla zemřít? Protože střední škola v okrese Ma-čchü v provincii Kan-su přestala vyučovat v tibetštině a přešla na čínštinu. Kdo jí pomáhal se obalit do dek, polít se benzínem a omotat se drátem? Jak to, že na tržnici už čekali kameramani a reportéři? Bylo omezení výuky tibetštiny na jednu hodinu důvodem pro její sebevražedný čin upálením…? Čínštinou se začaly vyučovat jen matematika, fyzika a chemie, jelikož v tibetštině nejsou odpovídající slova pro určité technické termíny… A tak vznikla nová protičínská ”humánní” taktika a strategie veřejného sebeupalování, které neohrožuje kolemjdoucí ani majetek. Přitom byla tibetština uzákoněna v Tibetské autonomii jako vyučovací jazyk…


    Sebeupalování jako protest lidí proti terorizujícímu systému je hrozivý, ale jinak běžný tragický zvyk protestujících mnichů, studentů nebo odpůrců kast. Nebo jejich našeptávačů, stejně jako u muslimských sebevražedných atentátníků. Resumé je však pořád strašné; Jestli se v Číně upálilo za tři roky sedm desítek osob, v přepočtu na její počet obyvatel ve výši jedné miliardy a 360 milionů, je to sice pořád děsivá a zbytečná smrt, ale v “minimálním” množství, kdy od roku 1968 u nás byla dle lékařů doslova epidemie na 50 upálených v 10milionové zemi…


    Devátého srpna 18letý Michael Brown v jednom z obchodů ve městě Ferguson sebral krabičku cigaret a bez placení odešel. Neozbrojeného Browna poté zastřelil 28letý strážník Darren Wilson. Podle nezávislé pitvy první oběti ve Fergusonu, kterou si vyžádala rodina Browna, byl mladík střelen celkem šestkrát, z toho dvakrát do hlavy. Asi byl tak moc ozbrojen a ohrožoval policistův život. Prostě přiměřená obrana. Ze závěrů pitvy mimo jiné vyplývá, že Brown nebyl střelen z krátké vzdálenosti, protože se na jeho těle nenašly stopy po střelném prachu; jen dvakrát do hlavy a čtyřikrát do pravé ruky. Jedna ze střel ho zasáhla do pravého oka, prolétla čelistí a následně se zaryla do klíční kosti, což může nasvědčovat tomu, že Brown bezprostředně před střelbou klečel, když se vzdával pro krabičku cigaret…


    Brownovo zastřelení rozpoutalo ve městě Ferguson vlnu nepokojů. A tak jsou drancovány obchody, obušky mají v parádě na svých zádech stovky protestujících, další stovky jsou zatýkány, hoří barikády a Národní garda kolem sebe mlátí jako v americké kovbojce. Majdan po americku, jenž vyvrcholil vyhlášením zákazu nočního vycházení, které úřad guvernéra státu Missouri prodloužil i na noc z neděle na pondělí. I přes tento zákaz pokračují střety demonstrantů s policií, jež se střetla se stovkami protestujícími, kteří na policisty údajně házeli i zápalné lahve. K rozehnání davu, v němž byli také rodiče s dětmi, použila policie dýmovnice, slzný plyn a gumové projektily. Ještě větší pobouření však zavinil fakt, že proti bílému policistovi nebude vzneseno obvinění; tzv. velkou porotu tvořili ze tří čtvrtin běloši.


    Rasové a genderové složení dvanáctičlenné poroty v jednom z nejostřeji sledovaných případů současnosti potvrdil americkým médiím již v srpnu státní zástupce pro okres St. Louis, v němž asi dvacetitisícový Ferguson leží. Žalobce McCulloch upřesnil, že se porota skládala z devíti bělochů, šesti mužů a tří žen, a celkem tří Afroameričanů ve složení dvě ženy a jeden muž. K usnesení poroty bylo přitom zapotřebí souhlasu devíti členů. A aby toho nebylo málo, koncem listopadu 2014 policie v americkém Clevelandu zastřelila dvanáctiletého chlapce, o kterém se domnívala, že má zbraň. Muži zákona vypálili na hocha střely poté, co údajně neuposlechl výzvu, aby dal ruce vzhůru. Byla to lež jako věž, žádné výzvy nebyly a výstřely padly dvě vteřiny po vystoupení policisty z auta.


    Jak uvedla americká televizní stanice CBS News, vše začalo telefonátem na tísňovou linku 911, kdy volající policistům oznámil, že na hřišti je muž, který mává pistolí a míří s ní na lidi. Byla to však jen mystifikace; podle videa z místa činu, se černošský chlapec Tamir Rice jen v čekání na své kamarády znuděně procházel; měl jen airsoftovou napodobeninu zbraně, která údajně připomínala poloautomatickou pistoli. Na následky střelných zranění hoch zemřel v neděli v nemocnici. Jaké složení velké poroty bude asi nyní; Národní garda se pro jistotu dozbrojuje… Clevelandská policie se stala terčem kritiky již před dvěma lety, kdy automobilová honička v ulicích města skončila smrtí dvou lidí, přičemž policisté vypálili 137 střel. „Fergusonské“ nepokoje pokračovaly zatýkáním stovek protestujících v Los Angeles i v New Yorku, bouři nevole vyjádřili dokonce i černoši v Londýně…


    Což tak navrhnout, aby zastánci lidských práv, třeba spící Schwarzenberg, intoxikovaný Kocáb či soudruh Štětina šli prověřit ty demonstrace do Fergusonu. A zastat se těch, co po vzoru Majdanu používají toho trochu násilného laškování s policií – což se nám přece spolu s Pravým sektorem tolik na Ukrajině líbilo. Ta nešťastná lidská práva; skoro tři stovky nevinných osob odsouzených ve Spojených státech na doživotí a k hrdelnímu trestu; k tomu skoro padesát politických vězňů Kremlu… Jde opravdu o srovnávání nesrovnatelných lidských práv…? Že justiční omyly se stávají? To je fakt, ale zároveň jde o záležitost, zahrnující se přece rovněž do lidských práv…


    Zdroj: Blog autora




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑