Zmatky kvůli nepřeřízeným hodinkám, ale hlavně rozhozený biorytmus pro řadu lidí. To je výsledek sociálního inženýrství – posouvání času tam a zpět, které děláme každého půl roku.
Větru a dešti snad už ani tolik poroučet nechceme, času ano. Prý kvůli úsporám energie. Ušetříme tím prý u nás asi půl procenta spotřeby energie. Rakouský svaz podnikatelů v energetice dokonce uvádí, že letního čas již několik let nepřináší žádné energetické úspory.
Proti těmto (možná ani neexistujícím) ziskům stojí škody na lidském zdraví. Podle profesorky Heleny Illnerové přizpůsobení biologických hodin trvá průměrně jeden týden, po který se spánek může zkrátit až o šedesát minut. Horší spánek může mít vliv i na zhoršení zdravotního stavu, nehodovost apod. Mimo jiné bylo zjištěno, že v prvním týdnu po jarní změně času roste počet infarktů myokardu o 5 %.
Zavedení letního času nám, tak jako mnoho jiných věcí, nařizuje evropská směrnice. Existuje však petice za jeho zrušení – pokud se pod ni podaří získat milion podpisů, Brusel se jí bude muset zabývat. V Rusku bylo posouvání času zrušeno v roce 2011 rozhodnutím tehdejšího prezidenta Medveděva.