2. srpna 2018 - 06:20
"Oba hráli vedoucí úlohu při zadržení a věznění pastora Brunsona," vysvětlila Sandersová, „Sankce zmrazí uložené finanční prostředky obou ministrů v USA a občané USA s nimi nebudou smět obchodovat.“
Americká vláda trvá na tom, že Brunson, proti kterému bylo v Turecku vzneseno obvinění z terorismu, je nevinný.
"Nevidíme žádné důkazy o tom, že pastor Brunson udělal něco špatného," řekla Sandersová.
Americký prezident Donald Trump již minulý čtvrtek vyhrožoval Turecku sankcemi. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu zopakoval, že jeho země nebude reagovat na takové hrozby. Erdogan obvinil USA z "evangelické a sionistické mentality".
Brunson žije v Turecku již více než 20 let. Byl pastorem v kostele v pobřežním městě Izmir, když byl zatčen v říjnu 2016, několik měsíců po pokusu o převrat v Turecku. Zdá se, že původně se jednalo o problémy s vízem, podle výroků USA by měl být Brunson deportován. V prosinci však soud uložil vazbu za obvinění z terorismu proti 50letému Brunsonovi.
Brunson je obviněn z vazeb se zakázanou Kurdskou dělnickou stranou (PKK) a s hnutím kolem amerického exilového kazatele Fethullaha Gülena. Žalobve navrhuje až 35 let vězení pro amerického pastora. Erdogan obviňuje Gülena za pokus o převrat z července 2016.
Kvůli zdravotním problémům Brunsona minulý týden soud změnil předběžné zadržení na domácí vězení. Turecký prezident Erdogan stále požaduje po USA zatčení a převezení Fethullaha Gülena z USA do Turecka.
"Tento nevinný muž víry by měl být propuštěn a měl by se vrátit do Spojených států." Ve sporu o Brunsona se turecká vláda opakovaně odvolává na nezávislost soudnictví v zemi.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho turecký kolega Mevlüt Cavusoglu se chtějí setkat v pátek a sobotu v Singapuru na okraji regionálního fóra ASEAN.
"Stále pokračujeme v diplomatických jednáních," řekla ve středu mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová, „pastor Brunson musí být propuštěn z domácího vězení a vzat domů."