Ateistického autora bestsellerov Richarda Dawkinsa opäť raz označili za „rasistu“ potom, ako na Twitteri napísal, že zvuk zvonov katedrály je omnoho príjemnejší než „agresívne znejúce moslimské Aláhu Akbar.“
Arabskú frázu – ktorá znamená „Boh je najväčší“ – používajú moslimovia, zvyčajne na vyjadrenie vďačnosti a oddanosti Aláhovi, a spievajú ju na začiatku zvolávania k modlitbe. Má tiež negatívne konotácie, keďže mnohí teroristi kričia tieto slová pred spáchaním útokov.
Dawkins, ktorý predtým čelil paľbe kritiky za to, že v roku 2013 na Twitteri tvrdil, že islam je „najväčšou silou zla v dnešnom svete,“ bol v utorok ráno opäť obvinený z islamofóbie po zverejnení provokatívneho tweetu.
Počúvam krásne zvony Winchestra, jednej z našich veľkých stredovekých katedrál. Je to omnoho krajšie než agresívne znejúce „Aláhu Akbar“. Alebo je to len moja kultúrna výchova? – Richard Dawkins, 16. júla 2018
Známy komunistický reportér Ash Sarkar označil ateistického spisovateľa, autora knihy „Boží blud“, s „otravný starý rasista.“ Medzitým ostatní používatelia Twitteru povedali, že skôr než by bol Dawkins ovplyvnený tým, čomu hovorí „kultúrna výchova“, bol pošpinený „predsudkom.“
Je to predsudok, kámo. – Aditya Chakrabortty, 17. júla 2018
Spev muezína je jedným z najkrajších zvukov – krásne spomienky na plavbu po Níle pri západe slnka so zvolávaním k modlitbe ozývajúcim sa všade okolo. Áno, Richard, je to vaša „kultúrna výchova“, ak to tak chcete nazvať. – Katy Brand, 17. júla 2018
Je to váš jednoduchý rasizmus vychádzajúci na povrch, Richard, nič viac, nič menej. Rôzne zvolávania k modlitbe sú rovnako pekné a škaredé, v závislosti od nálady. Pokiaľ nie ste príliš hlúpy, aby ste vyliezli z vlastnej zakorenenej bigotnosti. – CJ, 17. júla 2018
Vlani Dawkinsovi zakázali účasť na akcii organizovanou KPFA Radio v Berkeley v Kalifornii kvôli jeho „urážlivému prejavu proti islamu.“ Ale v otvorenom liste organizátorom pisateľ trval na tom, že „nikdy nepoužil taký urážlivý prejav proti islamu“ a že sa namiesto toho zameriaval na „islamizmus“, fundamentalistickú interpretáciu náboženstva.
Dawkins sa tiež dostal na titulky novín v roku 2015, kedy spochybňoval motívy Ahmeda Mohameda, 14-ročného chlapca, ktorého v USA omylom zatkli potom, ako si jeho učiteľ myslel, že hodiny, ktoré vyrobil, sú bombou, a v roku 2013 sa stal terčom kritiky za porovnanie islamu a nacistického Nemecka.
Ak je to pravda, čo bolo jeho motívom? Či už chcel, aby ho polícia zatkla alebo nie, mali to urobiť. – Richard Dawkins, 20. septembra 2015
Samozrejme, že môžete mať názor na islam bez toho, aby ste si prečítali korán. Nemusíte čítať Mein Kampf, aby ste mali názor na nacizmus. – Richard Dawkins, 25. marca 2013.
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT