8. srpna 2018 - 06:20
To zní od někoho, kdo nese značnou a dlouhotrvající odpovědnost za její dodržování v tomto státě, dost pikantně. Nicméně asi má trochu pravdu, i když jde na věc jaksi jinak, než bychom u něj předpokládali, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák.
Nejspíše je to tím, že právě on i jiní soudci nám vnucují svůj, někdy dost osobitý výklad spravedlnosti vyhovující zpravidla jen jim a jejich zájmům. Co se asi stane, až se jim to dílo podaří? Radši na to nemyslet. Souvisí to s věcmi veřejnými alias s politikou. Přitom mnohá domácí média, o těch zahraničních ani nemluvě, nám neustále vnucují pojetí politiky založené na nehorázném pokrytectví.
Za takové pokrytectví lze považovat leccos. Třeba v oblasti zahraniční politiky názor, který vytrvale prosazují mnohé země Západu ve věci Kosova. Jeho uznání za samostatný stát je pro ně hotovka, i když původní dohody v této sféře se týkaly jen jeho autonomizace.
Oproti tomu vyhlášení Krymu za součást Ruské federace je přes tento Západem silně prosazovaný precedens považováno za něco nesprávného. Stejně tak o.k. byla i změna mocenských struktur na Ukrajině poté, co zde proběhl jím tolik oslavovaný majdan. Hovořit za těchto okolností o Ukrajině jako o slepenci různým způsobem nakradených a jinak přisvojených území (viz případ Podkarpatské Rusi alias západní Ukrajiny) je prý ale něco, co by se nemělo. Takové názory jsou přinejmenším neslušné, a už vůbec ne čestné.
Právě tak problematická je i účast zdejších námezdních vojáků na misích v zahraničí, ať už jde o Afghanistán, Somálsko, Mali apod. , stimulovaná dietami ve výši, které nedokážou odolat, i když česká společnost neměla s problémy zde kdysi vzniklými nic společného. Nemělo by být proto nikdy spojováno jejich prohlašování za hrdiny (čeho?) s jejich posmrtným povyšováním. Nebo se tím má smazat aspoň ex post dojem, že do rizikových operací jdou jen ti, kteří ještě nemají žádné důstojnické hvězdičky?
Podobně je běžné v českých médiích jejich rozhořčování se nad údajnými únosy provinilců, velkých korupčníků a vůbec zločinců. Např. to, že bývalý ředitel státní vietnamské ropné firmy byl unesen z Berlína zpět do vlasti, kde byl následně odsouzen na doživotí. Možná by stálo za to si představit, jaký by legalizace takového postupu u nás mohla mít odstrašující účinek na zdejší oligarchy a zbohatlíky, kdyby lidé jako Kožený, Bakala a mnoho a mnoho dalších (v těchto případech jde jen o špičku pomyslného gigantického ledovce) žijících na svých haciendách někde na Bahamách či ve Švýcarsku a v jiných “rájích“, byli – byť se zpožděním - dopraveni za doprovodu lidí z ÚZSI a jiných „orgánů“ zpět domů, aby se zde zodpovídali z toho, jak ke svému bigmajetku přišli. Problémem jsou nejen zdejší zákony, ale i stav české justice, která by je ani nejspíše nedokázala odsoudit. Přemýšlel jste někdy - pane nejvyšší šéfe Nejvyššího soudu - jak dosáhnout toho aby spravedlnost byla i zde obnovena?
Existují i jiné a četné - i velké - „problémy“ s vymahatelností práva za přečiny a zločiny v nedávné minulosti, které stále čekají na svoji nápravu kromě toho, co se zde stalo na počátku 90. let, kdy byl pod kuratelou hlavounů z ODS a HZDS rozdělen stát, který zjevně podle ústavy takto neměl být „pohřben“ . Už vůbec ne pak těmi lidmi, kteří tehdy byli v čele tohoto, i tehdy zjevně nezákonného procesu. Tedy lidmi jako Klaus, Pithart, Havel a jiní. Nejspíše nás –resp. české soudy - zde čeká také pořádná námaha kolem uplatnění spravedlnosti, po které tak volá předseda Nejvyššího soudu. Samozřejmě by se to mělo týkat i soudců samým, jak se o to dnes nejspíše pokoušejí v sousedním Polsku (pozn.: neškodilo by, kdyby média o tom, co tam probíhá, něco objektivního aspoň naznačila). Minulost, která se stala, nejde ovšem už vrátit zpět. Lze ji ale vnímat jinak, i když provinilce není možné vždy dostat do tepláků. Někdy by ale stačilo jen o nich říci trochu pravdy a přitom je v tom i vymáchat.
U zločinů současných je to komplikovanější. Asi nejde jen o to dovézt „uprchlíky“ před spravedlností do Prahy jako kdysi Eichmana do Jeruzaléma. Bylo by ale už načase zvolit jiné postupy než ty, které se neosvědčily. Těch, kteří vůči spravedlnosti mají dluhy, je tady poměrně dost. Svědčí o tom třeba to, kolik se tady vzalo mezi námi třeba procent těch, kteří jsou tzv. za vodou? Před čtvrtstoletím jsme až na nějaké ty podvodníky s ovocem a masem či těmi, kteří patřili k vysoké nomenklatuře, na tom byli prakticky všichni stejně. Jen zlomek z nich se dostal ke svým majetkům evidentně způsobem, který by se dal označit za spravedlivý. Málokdo z nich by asi souhlasil s nahlédnutím do toho, jakým způsobem zbohatl. A myslím tím nejen jejich daňová přiznání.
I to ale patří k tomu, po čem Šámal nedávno volal, tedy po obnově spravedlnosti. Přiznávám, že jsem s tímto svým bývalým kolegou z Právnické fakulty ZČU v Plzni, stejně jako na Ministerstvu spravedlnosti ČR, kde jsem nějakou dobu působil jako poradce ministra pro justici, nikdy do osobního kontaktu nepřišel. Využívám proto této příležitosti poté, co jsem v televizi slyšel jeho volání po spravedlnosti, aby jej konkretizoval, příp. trochu rozvedl a jinak upřesnit. Přece tím nemyslel jen to, že stát, tedy my všichni co zde žijeme, bychom za viníky problémů kolem H-systému měli - my všichni - platit náhrady? Tedy i za to, jak on sám zprznil či ještě przní české právo a ještě si stěžuje, že by za to jiní měli nést odpovědnost i náklady?
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)