11. srpna 2018 - 09:01
"Budeme chtít vědět, kdo tu vestu sestrojil, kdo to řídil a kdo sebevraha rekrutoval, tak abychom dosáhli toho, že nikdo v Afghánistánu nebude beztrestně zabíjet naše vojáky,“ uvedl v pořadech Události a Události, komentáře náčelník Generálního štábu ČR Aleš Opata.
"Nejedná se o odvetu, jedná se o spravedlnost. Je to jedno ze standardních opatření, které děláme vždy. Co se týče délky a doby opatření, bude to mravenčí práce a je těžké předjímat, jak dlouhá ta doba bude," upřesnil náčelník v Událostech, komentářích
Podle něho české vojáky teď hlavně čeká detailní vyhodnocování zpravodajských informací a obrazových i zvukových materiálů. Využijí k tomu i místní informátory. "Bude to stát měsíce úsilí analytických týmů, zpravodajských týmů a dalších.," řekl Opata s tím, že to bude velice přesná a podrobná práce.
"Věděli, do čeho jdou, rozhodli se a šli do toho. Kolja to zaplatil životem, ale dělal to pro své kamarády a dělal to pro nás pro všechny,“ řekl tehdy Aleš Opata.
V roce 2014 zahynulo po útoku sebevražedného atentátníka pět českých vojáků. Většina z nich byli chrudimští výsadkáři, které Opata také osobně znal.
V televizním příspěvku bylo ještě oznámeno, že zbylí tři zranění, kteří tvořili šestičlennou patrolu, jsou mimo ohrožení života.
Během útoku sebevražedného atentátníka byli těžce zraněni dva Afghánci a Američan. Ten Američan už je ve vojenské polní nemocnici v Německu a je mimo ohrožení života. Jeden z Afghánců už byl propuštěn do domácího léčení po operaci nohou. Druhého sice lékaři udržují v umělém spánku, ani on už ale není v kritickém stavu.
Jinak v příspěvku na ČT24 bylo sděleno, že v koaliční, nebojové operaci Resolute Support (Rozhodná podpora) je nyní v Afghánistánu více než 250 českých vojáků. Kromě letecké základny v Bagrámu jsou Češi ještě na velitelství a na ambasádě v Kábulu.