Proslulý lord Jacob Rothschild zaslal zprávu investorům svého fondu RIT Capital Partners, v němž se dotkl nejen stavu finančního systému, ale také problémů světového pořádku. Tentokrát upozornil na skutečnosti ohrožující globální ekonomický systém, který vznikl po druhé světové válce. A pokud takovýto reprezentant oligarchů, kteří v poválečném období získali nevyčíslitelné bohatství, upozorňuje na nebezpečí kolapsu, měli bychom mu alespoň naslouchat.
Miliardář poukázal na dva klíčové faktory, které vyvolávají hroucení globálního systému, na obchodní válku mezi USA a Čínou a na krizi eurozóny. Dalším problémem je podle něho nedostatek „společného postupu“.
To vše, shrnuje lord Rothschild, vyvolává odklon od globalizace a tento proces je v mnoha ohledech spojen s působením prezidenta USA Donalda Trumpa. Předseda fondu uvedl, že právě Trump dělá „dnešní spolupráci mnohem obtížnější.“
„Po událostech 11. září a finanční krizi roku 2008 svět spolupracoval a směřoval ke společnému postupu. Dnes je mnohem těžší spolupracovat. To ohrožuje poválečné uspořádání v oblasti hospodářství a bezpečnosti,“ řekl Rothschild.
V takové situaci musí být podle lorda politika fondu taková, aby podržela stávající akcie a kapitál a „přistupovala k novým závazkům s velkou obezřetností.“
A skutečně, index kótovaných cenných papírů fondu RIT (quoted equity) je na historicky nejnižší úrovni (47%). Důvodem je obava slovutné rodiny miliardářů, že desetiletý optimistický cyklus a růst cenových nabídek na trhu se blíží ke konci. Mimochodem, nedávno také MMF předpověděl zpomalení ekonomického růstu.
Rothschild přiznal, že v uplynulém desetiletí mnohé ekonomiky výrazně posílily a po finanční krizi v roce 2008 vykázalo růst přibližně 120 zemí. Miliardář se však domnívá, že rizika pro globální ekonomiku zůstávají vysoká: současné ceny na akciových trzích jsou nadhodnoceny historickými kritérii a nafouknuty léty nízkých úrokových sazeb a politikou kvantitativního uvolňování, které nyní končí.
Jedním z možných rizik je evropská ekonomika, kde míra dluhů dosáhla „potenciálně zničující úrovně“. „Problémy, kterým čelí eurozóna, jsou nebezpečné – politické i ekonomické – vzhledem k potenciálně zničující úrovni dluhů v mnoha zemích,“ řekl lord.
Podle Rothschilda zesilují rizika světové obchodní války, protože i Číňané se učí z horké zkušenosti: „Pravděpodobnost obchodních válek zvýšila napětí a to má dopad na akciové trhy – například počátkem července šanghajský akciový index poklesl o 22% oproti svému lednovému vrcholu.“
Rothschild také zopakoval nedávné varování prezidenta indické centrální banky, když uvedl, že pokles globální dolarové likvidity zasáhne i rozvíjející se trhy. „Problémy se pravděpodobně přelijí i na rozvíjející se trhy, na něž dopadají rostoucí úrokové sazby a měnová politika amerického FEDu, který vyčerpal globální dolarovou likviditu. Zaznamenali jsme již dopad na tureckou a argentinskou měnu.“
Nakonec Rothschild prohlásil, že je znepokojen „geopolitickými problémy týkajícími se vystoupení Velké Británie z EU, Severní Koreje a Blízkého východu, zatímco na globální úrovni se rozmáhá populismus“.
Připomeňme, že Rothschildův investiční fond rostl v 90. letech a do roku 1998 dosáhl astronomických výnosů 2400 %. V souvislosti s úspěchem jeho finančního klanu naslouchají Rothschildovi významní investoři i politici. Mezi jeho obchodní partnery patří například Warren Buffett a Henry Kissinger. Rothschild dlouho poukazuje na zranitelnost světové ekonomiky: v roce 2016 napsal, že centrální banky provádějí „nejzávažnější experiment v měnové politice“ za celé dějiny lidstva a zdůraznil nepředvídatelnost následků.
Za poslední čtyři roky se Rothschildův fond skutečně stal hlásnou troubou nadcházejících změn: ještě před referendem o Brexitu zlikvidoval svá aktiva v librách šterlinků v roce 2016, když všichni byli přesvědčeni o vítězství Hillary Clintonové v prezidentských volbách v USA, Rothschild varoval, že volební proces bude „mimořádně stresující“.
Nyní vzniká pocit, že miliardář poněkud šálí a zastrašuje investory. Stojí za zmínku, že společnost RIT Capital Partners aktivně investuje do Asie (jde o čínská, japonská a indická aktiva). Fond si také osvojuje sféry IT technologií (například investuje do služby Dropbox a Alphabet-Google), biotechnologie, velké infrastruktury (železniční komunikace v USA) a samozřejmě i energetiky.
Ale co je opravdu zajímavé: lord, který radí ochránit kapitál a neriskovat a který dříve obvinil Rusko z agresivity, investuje do akcií společností Sberbank a Novatek (finančními prostředky RIT Capital Partners sem vložila společnost BlackRock Emerging Markets Fund).
V čem Rothschild určitě neklame, je kolaps současného světového pořádku. Vypadá to tak, že se fond hodlá napakovat na troskách globální říše a pragmaticky přejít na perspektivní trhy.
Rothschild hovořil o ekonomických aspektech krachu globalizace, ale poplach vyhlásili i političtí architekti atlantického řádu. Připomeňme obavy ideologa liberálního světového řádu Bernard-Henri Lévyho, který stál u zárodku svržení Kaddáfího a byl zodpovědný za instruktáž islamistů libyjské opozice a ukrajinských aktivistů z Majdanu, jakož i za podněcování syrské války a iráckých událostí. Ve svém amsterdamském projevu otevřeně prohlásil, že svět se mění a tradiční americká hegemonie přichází vniveč.
Rovněž Lévyho kritika na adresu Trumpa má mnoho společného s Rothschildem: americký prezident neváhá demontovat infrastrukturu dosavadního administrativního modelu na mezinárodní scéně. Lévy je pobouřen skutečností, že Trump jednoduše ničí projekty, na nichž se tento liberální teoretik dříve sám podílel.
Změny v posledních letech nutně musejí děsit globalisty, ideology liberalismu a špičky světové finanční elity: jde jak o rozdělení na dva západy a růst vlivu pravicových sil v Evropě, tak o protiamerické a protisionistické koalice na Blízkém východě a ekonomický (a nejen to) zázrak Číny. Svět se mění a globalisté se zoufale snaží přizpůsobit novým skutečnostem.