• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zbořil: 50.výročí – aneb hádání z výsledku

    17-8-2018 První Zprávy 70 816 slov zprávy
     

    18. srpna 2020 - 03:20



    Jeho slova, že do roku 1848 ještě jde o historiografii, ale potom je to už jen novinařina, by si mohli zapamatovat letošní komentátoři 50.výročí událostí 21.srpna 1968. Samozřejmě s rizikem,  že by přišli o svou šaškovskou čepici, kterou si tak ochotně nasazují když hlásají často i vědomé nepravdy (lidově se tomu říká lhaní), jen aby dokázali svou loajalitu současnému politickému režimu, kterému často ani oni sami nerozumějí.



    Pokud jde o pamětníky, kteří se tu a tam tentokrát na veřejnosti objevili, s těmi je to jednoduché. Po padesáti letech mají právo se  mýlit a na svých omylech trvat, protože pravdivý popis skutečnosti nahrazují emocemi, které v sobě po půlstoletí uchovávali a dávali jim spoluprožíváním v kruhu svých přátel často nový tvar a obsah. Sporné je, když se např. slovenská herečka, politička a diplomatka stane v ČTV „pamětnicí“ a z jejího  patetického interview se dovídáme, že tady vlastně nebyla, respektive, že se svými přáteli seděla uzavřená v hotelu v blízkém zahraničí. Podobných příkladů,  dokonce i mezi později významnými politiky obou republik,  jsou desítky a jejich zkomolená vyprávění mají jen dočasný význam prokazování loajality a historií roku 1968 a let předcházejících  se vlastně nezabývají.

    Tak se stala jedním z nejautentičtějších svědectví o událostech, které nelze opomenout, reportážní černobílá fotografie, která jako by díky  zvětšující se časové vzdálenosti  od doby, o které nás informuje, získávala až magickou funkci. Její výhodou  zůstalo, že kdo chtěl, mohl si její sdělení nechat pro sebe, nebo se o něj s někým podělit a dokonce si mohl přečíst i stručné popisky, které většinou byly učeny k tomu, aby informovaly a nikoli přesvědčovaly.

    Ani na této úrovni opět nezklamala ČTV, která se vydala cestou hraného dokumentu a už jen neúnavně opakované anonce, vkládané mezi podobně únavná vyprávění historiků, kteří si pletli svou profesi s uměleckou literární tvorbou nebo dokonce s hereckým výkonem, varovala před tím, že se opět někdo snaží jen o další historickou falsifikaci.

    Zejména veřejná vystupování některých historiků byla varující. Mezi nimi jsou vzdělanci na poli práva jmenování jako historici, jen proto, že publikovali texty, které mají někdy i vysokou stylistickou úroveň, ale nejsou ničím jiným než vzpomenutou Chaloupeckého novinařinou. Hned ale u několik dalších, o jejichž profesionální způsobilosti nemáme důvodu pochybovat,  se dopustilo prohřešku, kterému se na Pražském vysokém učení říkalo už v 17.století, možná i dříve, „hádání z výsledku“. Znamenalo to, že teze, která má být východiskem vědecké práce je nahrazena apodiktickým tvrzením nebo axiomem, které není třeba dokazovat, ale často jen velmi ledabyle doprovázet  historickým vyobrazením.


    ¨




    Tak se stalo, že z tohoto ahistorického pohledu zmizely události 14.sjezdu KSČ, kvůli kterému se mj. invaze konala. Z pěti armád zemí Varšavského paktu se stali „Rusové“, nejméně tři fáze tzv. Pražského jara byly zapomenuty,  nevzpomínal se ani 4.sjezd SČSS v roce 1967 a zdá se, že už nikdy nebudeme moci chtít od českých historiků, aby uvažovali jinak o opozici vůči komunistickému režimu než jako vzpouře některých soudruhů proti stranickým strukturám  KSČ, a jiných stran Národní fronty, která někdy více, někdy méně získala podporu  různých skupin obyvatelstva.  Z dějin nám vypadlo ustavení Klubu 231, společenství bývalých politických vězňů odsouzených podle § 231 Zákona z roku 1948 na ochranu republiky a souzených tzv. státními soudy.  Stejně se zapomnělo na vznik Klubu angažovaných nestraníků, který odmítal existenci Národní fronty a  ustanovení Ústavy ČSSR o vedoucí roli KSČ. Zřejmě ani současní členové ČSSD nevědí nic o pokusu  obnovit Československou sociální demokracii, o jejím připravovaném sjezdu v Praze, který byl po dohodě „starých socdem“ s Josefem Smrkovských zrušen a proměněn  v setkání bývalých členů ČSSD se studenty pražských vysokých škol, které se konalo v omezeném počtu na FFUK v Praze.

    Tyto tři historické události, které se ztrácejí v současném balastu povídání o „Srpnu 1968“, nejsou jen vzpomínkou jednotlivce nebo relativně malé skupiny osob, ale byly označeny v oficiálních sovětských dokumentech za akty „kontrarevoluce“ a uvedeny jako důvody vpádu varšavských armád. Podobně se o tom píše i v pověstném Poučení z krizového vývoje… (z roku 1970), kde navíc se za odsouzeníhodné důvody vzniku opozice považují tzv. divadla malých forem a snaha „kulturních časopisů“ zbavit se  vlivu státního a stranického dozoru.

    Snad by nám při letošním „srpnovém rozjímání“ tyto tři události dovolily i nám, kteří to nemáme dovoleno zákonem, ptát se, zda vlastně alespoň už od roku 1960, nebo 1963 (záleží na rozhodnutí badatele) nešlo o „československou revoluci“,  která byla v srpnu 1968 jen přerušena. Tak se pta už v roce 1976 Gordon H.Skilling ve své monumentální práci Czechoslovakia´s Interrupted Revolution (Princeton: Princeton University Press).  A snad jen na okraj bychom se mohli ptát, proč tato práce, která vyšla v 19 vydáních v zahraničí, nebyla nikdy přeložena do češtiny a proč její autor byl vážen  v České republice za práce mnohem menší svým rozsahem i významem. Snad ne proto, že po listopadu se jí dostalo odsouzení jako dílu „pozitivistickému“, což si ještě dnes, alespoň někteří, dokážeme přeložit jako „nehádající z výsledku“.

     (rp,prvmizpravycz.foto:arch.)








    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑