18. srpna 2018 - 08:23
Podle Klause staršího nejsou události roku 1968 jen kapitolou v dějepisu, ale dosud mají vliv na názory a postoje Čechů.
"Jistá hysterie, která je vedena proti dnešnímu Rusku, samozřejmě souvisí s 21. srpnem 1968. A můj permanentní pokus říkat, že to bylo trošku něco jiného a že to byl komunistický Sovětský svaz, a ne dnešní Rusko, málokdo chce vzít na vědomí,“ konstatoval báývalý prezident Klaus.
"Pořád se někteří významní hrdinští jedinci, kteří kdovíco dělali v roce 1968, tak významně angažují ve své protiruské kampani, že se tomu musím usmívat,“ dodal.
Klaus podotkl, že démonizovat Rusko považuje za triviální, neboť během komunistického režimu ztratilo tisíckrát víc než my!
Podle Klause zničila okupace u mnoha lidí schopnost dívat se i po čtvrt století po pádu komunistického režimu na Rusko neutrálníma očima.
"Rusko dostalo šanci na počátku 90. let se vyvíjet směrem k normálnosti. Jistou dobu se zdálo, že vývoj je směrem jasným a jednoznačným, ale má to své zádrhele. Samozřejmě že to, co se tam děje, není to, co bychom chtěli mít tady v ČR nebo co by chtěl kdokoli na sever nebo na jih od nás,“ řekl ještě Klaus, aby dodal, že Rusko podle něj "demokratickou zemí našeho typu nepochybně není", ovšem je rozdílné od doby Lenina, Stalina nebo Brežněva.
"Velká země ohrožuje vždycky. Malé Lucembursko mě neohrožuje. Rusko je expanzivní stát, který vždycky byl velmocí a taky se tak každý slon v porcelánu chová, jak se nemůže nechovat. Rusko určitě žádná holubičí povaha není. Ale zase vyvolávat nové studené války, jak se o to pořád někdo pokouší, je dětinská politika," odpověděl bývalý prezident na otázku, zda i dnešní Rusko ohrožuje jiné státy.
"60. léta jsem opravdu prožil. Nebyl jsem žádné miminko. Oči se otevíraly, kritika sílila... Tenkrát došlo k obrovskému zakolísání ekonomiky. Dostalo to název hospodářská krize. To vyvolalo obrovský chaos. Velmi brzy začaly, zejména v té ekonomické sféře, relativně hluboké diskuze,“ vzpomenul Václav Klaus.
Byl připomenut i vývoj západních zemí a jaký je jejich vliv na současnost?
"To, co se dělo na barikádách v Paříži a v Berlíně, bylo v protikladu s tím, co jsme chtěli my. My chtěli svobodu, demokracii. To, že procesy kulminovaly v podobnou chvíli, byla shoda okolností. Tehdy to na Západě jako celku změnilo atmosféru, vytvořilo absenci respektu, jsem o tom hluboce přesvědčen, že to má dopady do dnešní doby," prohlásil Klaus.
Václav Klaus se vyjádřil i k tomu, že prezident Miloš Zeman veřejně nevystoupí k výročí okupace. "Člověk váhá, jestli má něco říkat. I my jsme v Institutu říkali, zda udělat nějakou speciální akci. A Rakousko mě pozvalo na akci, kde jsem mluvil o pražském jaru. Když jsem si napsal německý projev, napsal jsem i svůj český text,“ vysvětlil v televizním rozhovoru Václav Klaus a přidal ... "V případě Miloše Zemana mně jeho vystoupení chybět nebude, i když si myslím, že máme obdobný názor na rok 1968," vzkázal těm, kteří současnou hlavu státu kritizují za to, že bude k 21. srpnu 1968 mlčet.
(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)