Podle slov amerického prezidenta by měla Moskva učinit kroky vedoucí ke spolupráci s Washingtonem v Sýrii a na Ukrajině.
USA pod různými záminkami zavedly velké množství sankcí proti Rusku. Část těchto opatření se zavádí na pokyn prezidenta a ten má pak právo je odvolat. Druhá část však byla zavedena v souladu se zákonem „O odporu protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí", který schválil Kongres, a tato část tak nemůže být zrušena bez souhlasu zákonodárného orgánu.
Nedávno MZV USA vyhlásilo další sankce proti Moskvě kvůli tomu, že Rusko prý použilo chemickou zbraň v anglickém městě Salisbury. Omezení se budou skládat ze dvou balíčků. Kromě toho byl Kongresu předložen návrh zákona s celým souborem protiruských opatření včetně sankcí proti novému ruskému státnímu dluhu a státním bankám.
Podle slov Dmitrije Peskova poškozují podobná omezení bezesporu celý mezinárodní obchod.
Mluvčí ruského prezidenta přitom varoval, aby se nepředbíhalo, pokud jde o reakci Kremlu.
„Budeme dělat to, co vlastně vždy dělá prezident Ruské federace — dělá vše, co nejlépe odpovídá zájmům naší země," podotkl.
Spojení nových amerických sankcí s incidentem v Salisbury označili v Kremlu za nezákonné za nepřijatelné a na Ministerstvu zahraničních věcí RF dokonce za vykonstruované.
Rusko jako žádná jiná země na světě přináší vklad do urovnání situace v Sýrii, řekl tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov v rámci komentáře k vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa.
„Co se týče syrských záležitostí, tak žádná jiná země na světě nepřináší takový vklad jako RF do politicko-diplomatického urovnání situace v Sýrii, normalizace života a vytvoření podmínek k aktivnímu návratu uprchlíků. Tady je třeba skutečně chápat, o co jde," řekl Peskov v rámci komentáře k Trumpovým slovům o ochotě zrušit sankce proti Moskvě, jestliže Rusko podnikne kroky ke spolupráci s USA v takových otázkách, jako je Sýrie a Ukrajina.