Premiér naznačuje, že zvyšovat platy poslanců o více než jedno procento by bylo nemravné. A nakolik mravné bylo to, že si pořídil z poslaneckých náhrad byt, či pod cenou prodal byty a celé OKD? Na jednu stranu se stát tváří, že chce šetřit. Jenže stále se vyhazují stovky milionů za státní zakázky bez výběrového řízení, nebo s výběrovým řízením ušitým na míru. Takto se každoročně ze státního rozpočtu rozkrádá podle medií a organizací věnujících se korupci až 100 miliard. O tom se mlčí, mlčí o tom všichni politici, včetně premiéra Sobotky. Mlčí se o tom proto, že z této korupce tečou „černé“ peníze na financování politických stran, jak naznačil David Ráth při svém vystoupení s eskortou ve Sněmovně? Na jednu stranu se Sobotka snaží sbírat body populistickým odmítnutím zvýšení platů poslancům a na druhou si roky přihrává nemalou „malou“ domů.
Ano, má platit navýšení platů zákonodárců o 1%. Prý je střet zájmů, když si poslanci rozhodují o svých platech. Kdo o nich má tedy rozhodovat? „Lid“?. A co soudci, kteří sami rozhodují o svých platech? Je pravdou, že učitelé, kteří nesou odpovědnost za vzdělanost dalších generací berou směšné platy, stejně tak třeba hasiči, záchranáři, ale i řadoví policisté. Je pravdou, že poslanci mají platy vyšší a přitom plodí zmetky a legislativa je tak přebujelá a mnohdy si odporující, že se v ní nevyzná již nikdo. Na druhou stranu šéfové a manažeři polostátních firem berou řádově stovky tisíc a je ticho po pěšině. Třeba v ČEZu, nebo ŘSD, ČD, České poště nebo ČEPRO. Přitom část těchto firem je v rozvalu, ve ztrátě a vedení je opakovaně odvoláváno. Ale bere statisíce za nefunkčnost svěřených firem.
Jsem proti automatickému zvýšení platů poslanců prostřednictvím obstrukcí o 26 %, ale jsem pro diskusi o platech poslanců v příštím roce. Jsou nízké ve srovnání s platy vrcholových managerů, ale i některých soudců. Platy poslanců ve svém celku jsou směšnou částkou proti tomu, kolik se toho ročně rozkrade. Měly by být srovnatelné s platy soudců, spíše vyšší. Zároveň by ale mělo být znemožněno zneužívání náhrad třeba na koupi bytu (jako premiér Sobotka), či cestovného (jako premiér Sobotka). Měly by platit pokuty poslanců za neúčast na jednání, za neúčast na hlasování. Pokud ale současný premiér Sobotka vystupuje dnes proti navýšení platů poslanců a před tím si z náhrad pořídil byt, nechal si proplácet cestovné, přestože měl služební vozidlo i díky tomu, že má formálně bydliště na Moravě a přitom bydlí v bytě v Praze, koupeném za poslanecké náhrady, pak to považuji za populismus.
Premier Bohuslav Sobotka neudělal nic podstatného pro zamezení rozkrádání státního rozpočtu, nebo alespoň omezení tohoto rozkrádání. Nenechal zveřejnit platy vedení polostátních firem. Neobjasnil proč z těchto polostátních firem každoročně odtékají stovky milionů až miliardy do PR agentur a kde tyto peníze končí. V politických stranách či u konkretních politiků? Bohuslav Sobotka jako ministr financí odpustil firmám daně za 130 milionů a dodnes to nevysvětlil. Pokud je však pravda, že prodal OKD a jeho byty se ztrátou 40 – 60 miliard, pak by měl být stíhán a souzen a ne oslavován za populistický a alibistický postoj k platům poslanců.
Zdroj: Blog autora