Bylo jich jednadvacet. Od bývalého poslance ODS či dnešního vicehejtmana, přes několik podnikatelů až po dva komunisty - europoslance Jaromíra Kohlíčka a Josefa Skálu, kteří přicestovali do Kurska , kde se před 75 lety otočila východní fronta. Ze států mimo území někdejšího SSSR byli jediní.
JAromír Kohlíček a Josef Skála na besedě s novináři o Kursku
9. září 2018 - 09:01
"Ze Slovenska i řady jiných zemí dorazily aspoň písemné gratulace. Od nás se neráčila obtěžovat ani ambasáda. Třeba nám za to zase někoho povýší v NATO," poznamenal na prezentaci návštěvy v Kursku Josef Skála.
"Víte, co jsme si v Kursku uvědomili? Že Němci měli v době tehdejších válečných operací jasno o konečném řešení české otázky. To by bylo na pořadu hned poté, až by tzv. Třetí říše vyhrála. Němci měli připravený scénář s masivní rasovou genocidou," připomenul Jaromír Kohlíček.
"Po místech impozantního výkonu Rudé armády – a odtud do Moskvy – jsme najezdili přes tisíc kilometrů. Moderní vlakovou soupravou i po silnicích, které jsou většinou v lepším stavu než u nás. Ještě před pár lety to bylo obráceně. V Rusku je teď lemuje i pečlivě pěstěný trávník. Čistota a pořádek, nevídané i v řadě lokalit pražského centra, zdobí Kursk i okolní města a obce. Obchody nabízejí sortiment plně srovnatelný s tím u nás. Velká většina potravin je domácí provenience. Zbytek pochází ze zemí, které se sankční mánii dokázaly vyhnout. To jídlo navíc neprošlo »kastrací«, v níž si tak libuje Evropská komise. Voní a chutná jako za našich dětských let. Poznali jsme Rusko jako zemi čilého stavebního ruchu - výrobní i rezidenční povahy. Dojmem tzv. policejního státu rozhodně nepůsobí. Policisty na ulicích nevidíte v takovém počtu, v jakém se rojí ve Francii či Německu i v dalších západnch zemích. Tam mnohdy policisté korzují v plné polní. V Rusku jich většina nenosí ani pistoli, pouta a obušek," konstatoval Josef Skála.
(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)