Během návštěvy Pompeo mluvil o podpoře uprchlíků, několikrát požadoval rezignaci venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a také hrozil zavedením nových sankcí, ale přesto všechny tyto jednotlivé výroky svědčí o tom, že ministr neměl jasný plán, uvádí se v publikaci.
Washington Examiner dodává, že USA použily všechny své diplomatické „karty“, když podpořily opozičního vůdce Juana Guaida a uznaly ho dočasným prezidentem Venezuely. Takový plán by mohl fungovat pouze tehdy, kdyby Guaidó získal podporu vojáků, ale armádu nadále kontroluje Maduro a sázka Washingtonu nezafungovala.
Venezuelská armáda nepodpořila Guaida ani poté, kdy USA oznámily svou podporu, nebo když se pokusily proniknout do země, vnutit ji humanitární pomoc a snažit se postrčit opozici k akci proti Madura.
Washington Examiner zdůrazňuje, že USA jsou zahnány do kouta a kromě přímé vojenské intervence zbývá už jen velmi málo variant řešení této otázky. Washington se snaží „uškrtit“ vládu Madura novými sankcemi, ale Maduro pevně kontroluje armádu a státní orgány, takže ekonomická omezení situaci pravděpodobně nezmění.
Tím USA ztrácejí poslední páky v této diplomatické hře a zůstávají bez skutečného akčního plánu, konstatuje autor článku.
Ve Venezuele 21. ledna začaly masové protesty proti Nicolási Madurovi krátce po jeho prezidentské přísaze. Předseda Národního shromáždění, které kontroluje opozice, Juan Guaidó se ilegálně prohlásil za dočasnou hlavu státu. Řada západních zemí v čele USA oznámila uznání Guaida. Maduro nazval hlavu parlamentu loutkou Spojených států. Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí podpořily Madura jako legitimního prezidenta. Moskva považuje „prezidentský status“ Guaida za neexistující.