Zatímco 126 zemí a 29 mezinárodních organizací podepsalo dohodu o spolupráci s Čínou v rámci této iniciativy, je pro ostatní aktéry je také otevřena, řekl v pátek čínský ministr zahraničí Wang I novinářům.
„Všechny země mají svobodu účastnit se, ale nemají právo bránit jiným zemím v účasti,“ řekl Wang. „Doufáme, že se více zemí, včetně Spojených států, aktivně bude účastnit iniciativy Nová hedvábná stezka.
Zároveň Spojené státy pokračují ve vytrvalé kritice vůči projektu a americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že na letošní fórum nevyšle delegaci na vysoké úrovni.
Čínský diplomat na tiskové konferenci promluvil o některých obavách, o kterých se vyjádřili odpůrci projektu a odmítl tvrzení, že program nutí státy k zadlužení. Uvedl, že projekt je platformou pro spolupráci, nikoli však „geopolitickým nástrojem“, a vyzval skeptiky, aby svá hodnocení podkládali fakty.
Pekingský multi-miliardový plán se nedávno rozšířil i do Evropy, protože Švýcarsko se také připravuje na podepsání dohody v rámci projektu Nové hedvábné stezky. Připojilo se krátce poté, co se Itálie oficiálně připojila k iniciativě. Ostatní státy EU, přesněji Řecko, Lucembursko a Portugalsko, mají vlastní memorandum o dohodě s Čínou v rámci Nové hedvábné stezky.