Uvádí se, že tento incident se uskutečnil ve středu kolem 22:00 místního čas.
„Dne 24. července, kolem 22:00 hodin, letadlo MiG-29 Ázerbájdžánských Vzdušných Sil, které provádělo výcvikový let, náhle zmizelo z radaru. Podle předběžné verze letadlo havarovalo a spadlo do Kaspického moře,“ uvedlo Ministerstvo obrany Ázerbájdžánu.
Mikojan-Gurevič MiG-29 v kódu NATO „Fulcrum“ je dvoumotorový, proudový stíhací letoun k vybojování vzdušné nadvlády. Byl vyvinut v SSSR konstrukční kanceláří Mikojan v 70. letech 20. století. Do služby v sovětském letectvu vstoupil MiG-29 v roce 1982.
Stíhačky MIG-29 se nachází ve vojenské výzbroji Slovenské armády. V únoru 2019 se slovenská vláda souhlasila s návrhem ministerstva obrany prodloužit dohodu s RAC MiG (ruský letecký výrobní podnik MiG) o službách údržby lehkých víceúčelových stíhacích letounů MiG-29. Bylo dohodnuto, že sovětské letouny MiG-29 budou chránit vzdušný prostor Slovenska, dokud nebudou zemi dodány z USA stíhačky F-16 nejnovější modifikace Block 70/72.
„V následujících čtyřech nebo pěti letech se Ruská federace a Ruská letecká korporace MiG postarají o bojeschopnost našich letadel MiG-29, což je stroj, který chrání území Slovenské republiky. V nejbližších dnech bude tato smlouva podepsána a její hodnota bude činit 100 milionů eur,“ řekl slovenský premiér Petr Pellegrini na schůzce s ruským předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem v červnu.
Ruský letecký expert a šéfredaktor časopisu Vzljot Andrej Fomin řekl Sputniku, že MiGy, které jsou ve službě ve Slovenské armádě, byly vyrobeny v 90. letech. Vzhledem k modernizaci a prodloužení životnosti mohou být v provozu až 40 let. Takže technické možnosti a bojové schopnosti pomohou udržet tyto stíhačky v provozu.