„Vyznačil bych rozdíl mezi západním Balkánem a Tureckem a Ukrajinou. V případě Ukrajiny a Turecka bych nabídl zvláštní status a plnohodnotné členství pro státy západního Balkánu,“ uvedl slovinský prezident během strategického fóra ve městě Bled.
Turecko v roce 1963 podepsalo dohodu o asociaci s EU (tehdy EHS) a v roce 1987 podalo žádost o členství v unii. Jednání o přistoupení však začala až v roce 2005 a kvůli neshodám byla opakovaně pozastavena. V březnu 2016 Brusel zintenzivnil jednání výměnou za souhlas Turecka napomáhat snížení toku migrantů do Evropy.
Evropská komise dříve zveřejnila výroční zprávu ohledně rozšíření a stavu vyjednávání s kandidátskými zeměmi. Ve zprávě se poznamenává, že Turecko, které je stále formálně kandidátem na přistoupení k EU, se stále vzdaluje od Evropy a „vážně se odchýlilo“ od základních zásad unie, a proto jsou jednání ve skutečnosti ve slepé uličce. Podle náměstka ministra zahraničí Turecka Faruka Kajmakdžiho považuje Ankara kritiku Evropské komise za neopodstatněnou a nepřijatelnou.