Vědci využili inhibitorů CDK4/6, které blokují dělení buněk, aniž by měly toxický účinek na folikuly. Vlasy se přitom stávají méně citlivé vůči taxanům – lékům, které se často používají při léčbě karcinomu prsu.
Bylo zjištěno, že taxany působí na kmenové buňky u kořenů vlasů, z nichž vznikají specializované dělitelné buňky. Vědci však dosud neznají přesný mechanismus poškození folikulů. Také není známo, proč jedni pacienti ztrácejí více vlasů než jiní, i když dostávají stejné dávky léku.
V současné době hodlají tisíce amerických pacientů zažalovat farmaceutickou společnost Sanofi za to, že nevarovala před rizikem neustálého vypadávání vlasů při léčení taxanem Taxotere.
Na konci června bylo informováno o tom, že vědci z Univerzity Západní Virginie v USA objevili nový a potenciálně účinný prostředek v boji proti rakovině slinivky břišní, jedním z nejsmrtelnějších druhů zhoubných nádorů.
Kombinace přípravků FOLFIRINOX má zvýšit možnost přežití pacientů, jež mají nádor v blízkosti velkých krevních cév. Informuje o tom zpráva pro tisk na MedicalXpress.
Odborníci zanalyzovali 24 vědeckých prací a 313 případů resekabilní rakoviny slinivky břišní, když je odstranění nádoru příliš riskantní kvůli eventuálnímu velkému krvácení. Na léčbu takových pacientů lékaři používali FOLFIRINOX, aby se zhoubný nádor zmenšil, následně by se dal bezpečně vyoperovat. Ukázalo se, že kombinace přípravků dokázala často prodloužit život pacientů a umožnila chirurgický zákrok.
Pacienti, kteří brali FOLFIRINOX, žili o 22,2 měsíce déle než kontrolní skupina, ve které to činilo 12 měsíců.
Rakovina slinivky břišní je dnes na čtvrtém místě podle úmrtnosti. Jednou z příčin je, že se nádory velmi brzy stávají odolnými vůči tradiční chemoterapii.
Na konci května média informovala o tom, že v posledních letech v České republice prudce vzrostla křivka výskytu nádorů jater. Za patnáct let se tak počet nemocných skoro ztrojnásobil. Za jednu z hlavních příčin vzniku nádoru čeští lékaři považují ztukovatění jater, kdy tuk postupně nahrazuje jaterní buňku, čímž velmi snižuje funkci jater.