Jde o možnosti cíleného ovlivnění nádorových tkání, což je velkým problém moderní onkologie. Předpokládá se, že cílené dodávání léčiv do rakovinných buněk umožňuje jak významně snížit dávku léčiv, tak snížit nežádoucí účinky na zdravé tkáně.
V rámci projektu, na kterém budou ruští vědci pracovat, budou jako terapeutický základ pro léky použity radioizotopy lutetcia-177 (Lu-177) a olova-212 (Pb-212). Kombinace vlastností těchto elementů umožňuje účinněji ničit zhoubné nádory téměř bez poškození zdravých buněk.
„Vyvinuté inovativní radiofarmakum lze efektivně využít při léčbě rakoviny prsu, jater, prostaty, kůže i při paliativní léčbě rakoviny kostí a jiných chorob,“ stojí v technickém zadání.
Podle technického zadání mají vědci z Kurčatovova institutu nejen vyvinout experimentální technologii pro výrobu řízených radiofarmak na bázi lutetcia-177 a olova-212, jako i otestovat vytvořená léčiva na laboratorních zvířatech a odůvodnit možnost vytvoření technologie pro průmyslovou výrobu těchto léků.
Kurčatovův institut je bývalý sovětský a současný ruský výzkumný ústav, který byl založen v roce 1943. Práce v oblasti nukleární medicíny je jednou z hlavních činností institutu. Jeho vědci vyvíjejí jaderné technologie pro lékařské účely, zabývají se získáváním nových látek, které lze používat jako základ pro radiofarmaka.