Takovou informaci poskytuje slovenský portál Webnoviny s tím, že testování s využitím techniky od ČEZ začne v prvním čtvrtletí 2020 a po přizpůsobení technologie potřebám trhu v Evropské unii by se mělo začít s její masovou produkcí.
„Společný projekt obou firem pod názvem INOB Energy má potenciál od základů změnit způsob ukládání energie. Toto strategické řešení přímo naplňuje ambici evropské technologické nezávislosti a energetické bezpečnosti a zároveň poskytuje jedinečnou příležitost k transformaci české ekonomiky, z výrobní na znalostní,“ informují společnosti.
Podotýká se, že projekt navazuje na plán unie, kde by Evropa měla dosáhnout stavu bez oxidu uhličitého do roku 2050.
„Jsme nadšeni ze spolupráce se společností ESS a věříme, že posune evropský trh s bateriemi dopředu. Chceme v regionu poskytovat řešení, která budou následovat současný trend elektrifikace a uhlíkové neutrality. Cílem je zelená a udržitelná budoucnost,“ uvedl výkonný ředitel INOB Marián Boček.
Publikace uvádí, že partnerství INOB s dodavatelem energie ČEZ představuje podle společností příležitost vyzkoušet, přizpůsobit a dále rozvíjet technologii ESS pro evropský trh. Dlouhodobým cílem je vybudování výrobní linky pro evropské výrobce ekologické energie a nabíjecích stanic pro elektromobily.
INOB je společnost orientovaná na výzkum a vývoj v regionu střední a východní Evropy. Zaměřuje se na silné automobilové, petrochemické a energetické sektory. Cílem firmy je vybudovat společné podniky spojující přední světové technologie s přístupem na trh prostřednictvím partnerství s vedoucími průmyslovými skupinami. Pracuje na třech průmyslových úrovních: jde o elektromobilitu, skladování energie a využití vodíku.
Ještě koncem července tohoto roku INOB spolu s americkou společností WildcatDiscovery Technologies ohlásili na Slovensku investici ve výši přibližně 100 mil. eur. Do projektu následně vstoupil i Matador Group, který se bude podílet na budování výzkumného a vývojového centra včetně první slovenské bateriové výrobní linky. Začátek výstavby je naplánován na první pololetí roku 2020 a spuštění výroby očekávají společnosti koncem roku 2021. Přesná poloha centra není známá.
ČEZ Group je elektrárenský konglomerát s působností v mnoha zemích střední a jihovýchodní Evropy. Jeho hlavní činnosti zahrnují výrobu, obchod a distribuci elektřiny a tepla. Provozuje také největší síť nabíjecích stanic v České republice. S akciemi mateřské společnosti ČEZ Group, a. s. se obchoduje na burzách v Praze a Varšavě. ČEZ Group patří mezi deset největších energetických společností v Evropě, obsluhuje více než 8 milionů zákazníků a zaměstnává 31 000 lidí.
V polovině měsíce jsme informovali o tom, že skupina ČEZ naplánovala prodej bulharských dceřiných společností a také aktiv v Polsku, Rumunsku a Turecku. ČEZ se chce v oboru energetických služeb stát regionálním lídrem.
V současné době ČEZ také vzdává plány na výstavbu větrných elektráren v Německu a Francii. Podle představitele ČEZ je toto řešení spojeno s tím, že výnosnost takových investic je velmi slabá.