Dvě Češky, Antonie Chrástecká a Hana Humpálová, které byly v roce 2013 uneseny v pákistánském Balúčistánu ozbrojenci napojenými na síť Hakkani, byly propuštěny na svobodu. Ačkoliv úřady tají, jak k tomu došlo, každý, kdo sleduje konflikty na Středním východě, si to může snadno domyslet.
Obě propuštěné Česky se dostaly na svobodu s pomocí turecké „humanitární organizace“ IHH. Tato organizace je humanitární jen v popisu své funkce, protože byla několikrát v Iráku, Sýrii a Pákistánu obviněna z napomáhání teroristům. Asi ten nejjasnější incident se odehrál v lednu 2014, kdy konvoj této organizace vezl do Sýrie humanitární pomoc v podobě zbraní. Když jej policie zastavila a zbraně nalezla, řidič prohlásil, že pracuje pro tureckou rozvědku MIT a bez jakéhokoliv zatčení pokračoval v cestě za hranice. V souvilosti s napojení IHH na Al-Kájdu jsme se zmínili hned několikrát:
Turecká policie zatkla vysoké představitele Al-Kájdy
Katarská charita pošle syrským rebelům 5 miliard dolarů
Turečtí agenti vezli do Sýrie zbraně, po zadržení byli propuštěni a pokračovali v cestě
Turečtí studenti měli sbírat peníze pro Al-Kájdu
Turecké bezpečnostní složky zabavily zbraně mířící do Sýrie v autě "humanitární organizace" napojené na Erdogana
Turecká policie udělala razii v IHH
IHH vypsala faktury za pomoc Al-Kájdě
Napojení organizace na konflikty v Libyi a Sýrii je také zřejmé. Když IHH v roce 2010 vyslala humanitární pomoc na Gazu, která byla brutálně zastavena izraelskými okupačními vojsky, na palubě se ocitl agent britské MI6 Mahdi Harati. Harati byl v roce 2011 během libyjské války zástupcem velitele Tripolské brigády Abdelhakima Belhádže a později vytvořil buňku bojovníků na severu Sýrie.
Nutno také dodat, že v Německu, Nizozemsku a Izraeli byla IHH označena za teroristickou organizaci. Jak tedy IHH vyjednala propuštění dvou unesených Češek, když byla několikrát přistižena při činech souvisejících s terorismem? Představitel IHH Izzet Sahín v rozhovoru pro server iDnes.cz řekl: „Jakékoli podrobnosti o vyjednávání mohou negativně ovlivnit všechny další případy. Protože naše organizace pracuje především v konfliktních oblastech, jako je Sýrie a další, může jakákoli chyba ohrozit životy našich pracovníků.“ Jak probíhalo vyjednávání je tady tajné. Domyslet si to ale není těžké. Činy IHH naznačují, že se jedná o krycí společnost tureckých tajných služeb, které navázaly kontakt s buňkami pod svou částečnou kontrolou.
Zdroj: iDnes.czFoto: ČTK
Zpět
Zdroj
Vytisknout
Zdroj