Předseda Státní dumy Sergej Naryškin řekl, že Evropa by měla přestat věnovat pozornost antiruské propagandě USA a místo toho začít tvořit svou nezávislou zahraniční politiku. Historická zkušenost by měla evropským lídrům napovědět, že je čas vrátit se k myšlence vytvoření společného eurasijského hospodářského prostoru. V článku „Přirození spojenci“ pro vydání „Rassijskaja gazeta“ vyzval Evropskou unii, aby spolu s Ruskem usilovala o hledání nových integračních myšlenek.
„Narozdíl od nynějších západních politiků si lidé, kteří začali stavět velkou Evropu, pamatovali poučení z první i druhé světové války. Stále říkají, že rozšíření NATO byla chyba a Evropa velmi riskuje, když se vydává ve stopách země, která je tisíce mil od kontinentu,“ – píše předseda Státní dumy a upozorňuje, že události na Ukrajině se staly dalším potvrzením toho, že pro země EU je nevyhnutelné utvářet svou vlastní zahraniční politiku.
Naryškin varuje evropské státy, že pokud se dnes neosamostatní, pak Washington bude vychytrale nástroji WTO postupně ničit ekonomickou suverenitu EU. „Rozsáhlé a přísné dohody protlačené USA pod záminkou liberalizace obchodu oslabují dohody v rámci WTO“ a zahánějí ekonomiku evropských států do prostoru kontrolovaného Amerikou,- píše Naryškin.
Evropská opozice velmi dobře chápe, – píše dál Sergej Naryškin, – že ani geograficky, ani mentálně nebude Amerika nikdy blíž než Rusko, ale závislost na mezinárodní byrokracii řízené americkým ministerstvem zahraničí už kontinent zavedla do slepé uličky. Jakmile se propagandistické „strašilky“ Států budou rozplývat jako dým, stále více lidí v Evropě si uvědomí, že je opět klamali,“ – napsal Naryškin.
Předseda Státní dumy Evropě navrhl vrátit se k diskuzi o vytvoření společného euroasijského prostoru. „Přímo před očima roste přitažlivost nejen Evroasijského ekonomického svazu, ale i BRICS, což svědčí o možnosti souběžných různorodých ekonomických konfigurací. Přitom otázka jižních a jihovýchodních hranic velkého euroasijského projektu je stále otevřená,“ – vysvětluje.
Autor článku připomíná, že ke krizi celoevropské bezpečnosti došlo především „kvůli akcím USA a porušování mezinárodního práva“. Pro překonání důsledků této krize se Evropa potřebuje vrátit ke klasickému modelu organizace státnosti, jejímiž komponentami jsou morálka, politika a právo.
„Rusko je přirozeným spojencem pro všechny země Evropy. A v průběhu meziparlamentních konzultací budeme společně hledat co nejpevnější základ pro naši budoucí spolupráci,“ – zdůrazňuje Naryškin. „To Rusko v roce 1945 přineslo mír celému kontinentu a zaslouží si mnohem víc důvěry než ti, kteří dlouho a pečlivě přepisovali historii a rozdmýchávali ohniska konfrontace v našem dosud klidném domově,“ – připomíná Segej Naryškin lídrům EU.
Zdroj: http://russian.rt.com/article/92283