Počátkem tohoto měsíce jsme referovali, že Řecko je připraveno podepsat memorandum o politické podpoře plynovodu Gazpromu Turecký proud, až Alexis Tsipras tento týden navštíví Mezinárodní ekonomické fórum v St. Petěrburgu.
Tato dohoda je fackou Washingtonu, který se pokoušel Atény přesvědčit, aby podpořily alternativní plynovod. V dubnu se vyslanec US ministerstva zahraničí Amos Hochstein sešel s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Kotziou, aby protlačoval projekt Jižního plynového koridoru, který po dokončení EU umožní čerpat kaspický plyn přes série propojených plynovodů vedoucích z Ázerbájdžánu do Itálie. Cílem tohoto koridoru je zlomit sevření Evropy Gazpromem.
Zdejší články o těchto US pokusech odradit Řecko od Tureckého proudu:
Řecko zlomilo Americe srdce, podepíše s Ruskem memorandum o stavbě plynovodu
US zoufale odrazují Řecko od rusko-tureckého projektu plynovodu
To, že US říkají Řecku, aby zavrhlo Putinův plynovod, znamená návrat k politice Studené války
(Turecký proud)
(Jižní plynový koridor)
Řecko zůstalo tváří v tvář US nátlaku vzdorovité a bezpochyby má v úmyslu si udržet tento poslední kousíček vyjednávací páky při vyjednáváních s evropskými věřiteli, když tvrdí, že v těchto dvou plynovodech nevidí konkurenci a bude prosazovat účast na obou projektech. Řecko se nenechá, jak řekl řecký ministr energetiky Pangiotis Lafaznis, tlakem Bílého domu zlomit:
„My v nich nevidíme rivaly. Naopak si myslíme, že oba přispějí k zásobování evropských zemí energií. Proto je divné, když ruský projekt budí v US a v Evropské unii obavy a pochybnosti. Nepodvolíme se zájmům a přáním žádné třetí země. Řecko není ničím majetkem. Jednáme v zájmu našeho lidu a v našem národním zájmu. Země se musí stát rozvojovým uzlem pro energetické zásobování Evropy.“
Mezi tím se situace mezi Řeckem a jeho věřiteli značně zhoršila. Atény jsou teď údajně rozhodnuty odložit splátku MMF z 30. června o šest měsíců a potýkat se i s uvalením kapitálové kontroly při tom, co by mohlo být „Lehmanovým víkendem.“ (Krach banky Lehman spustil finanční krizi 2008 a toto jméno se pak stalo synonymem spouštěče sesypání finančního systému ve stylu domečku z karet. Anglický článek k chystané nouzové schůzce zvané Lehmanův víkend: „Lehman Weekend“ Looms For Greece As Europe Readies „Emergency“ Sunday Meeting) Skalní zastánci linie strany Syriza, ač jsou zády ke zdi, nejsou zjevně o nic blíže k přijetí ústupků, a tak se Tsipras zase jednou rozhodl zahrát s kartou „příklonu k Rusku“, protože, jak hlásí Kathimerini, tak je teď na pátek do St. Petěrburgu naplánována „pracovní schůzka“ mezi řeckým premiérem a ruským presidentem Vladimirem Putinem:
Řecký ministerský předseda Alexis Tsipras má v pátek odcestovat do Sankt Petěrburgu, aby se sešel s ruským presidentem Vladimirem Putinem, citovala v úterý říkat mluvčího Kremlu státem vedená Aténsko-makedonská tiská agentura (AMNA).
„Tato pracovní schůzka s Alexisem Tsiprasem je naplánována na pátek 19. června v souběhu se Světovým ekonomickým fórem,“ citovali říkat Peskova.
O čem si ti dva muži budou povídat, ale mluvčí Kremlu neodhalil.
Když se odvážíme hádat, tak si ti dva vůdci budou povídat o možnostech ruské pomoci v případě, že se vztahy mezi Aténami a Bruselem budou v nadcházejících týdnech nadále zhoršovat.
Existují pro to četné možnosti včetně mnoha miliard euro plateb předem za výnosy z řeckého Tureckého proudu a zařízení půjčky od banky BRICS. Všimněte si, že teď je perfektní čas, aby Řecko vyzkoušelo volbu BRICS. Jak jsme uváděli při mnoha příležitostech, Rusko pozvalo Řecko, aby se k nim přidalo, a zprávy naznačují, že Atény by mohly být způsobilé pro půjčku okamžitě, a dovolilo by se jim kvůli snížení finančního břemene vstupu uhrazovat svůj kapitálový vklad na splátky. Rusko bude letos navíc hostit summit BRICS 8. a 9. června v Ufě, kde bude tato banka se 100 miliardami $ měnových rezerv založena, což by mohlo znamenat, že Řecko by pro tento fond mohlo posloužit jako jakýsi pilotní projekt.
Vše výše uvedené ukazuje, proč Angela Merkel trvá na tom, aby se Řecku posečkalo se setrváním v euru, i když se potýká se zarputilou opozicí jak od zákonodárců, tak od německého ministerstva financí. Krátce, kancléřka se strachuje před geopolitickými následky, kvůli nimž by se mohl Grexit ukázat být dlouhodobě daleko škodlivější než pouhé ekonomické důsledky, zvláště uvážíme-li situaci na Ukrajině.
* * *
Shrnutí výše uvedeného v jediném obrázku…
Submitted by Tyler Durden on 06/16/2015 09:40 -0400