Prezidenta Česka Miloše Zemana často kritizují ti, kteří jakoukoliv prezidentovu zveřejněnou větu vytrhnou ze souvislostí a pak jen přisuzují k prezidentovi přídavná jména, jako například "starý, nemohoucí", která jsou ta nejslušnější. Se slovy z Pražského hradu se manipuluje. Nevěříte?
Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček
20. března 2021 - 04:40
Zajímá vás, jak vznikla několika herci a čtenáři jejich profilů na sociálních sítích vyvolaná aféra, o snobské sebrance. Jak se stalo, že hlava státu v rozhovoru pro Parlamentní listy oznámila, že ... „Český lev, který, upřímně řečeno, je spíš akcí pro snobskou sebranku!"
Ukažme si tu manipulaci s veřejností na Zemanově odpovědi, ve které odpovídal na otázku týkající se předávání cen Český lev.
„Můj tiskový mluvčí Jiří Ovčáček reagoval naprosto správně povzdechnutím, že jsme nemohli realizovat státní svátek 28. října, a já se ptám, je snad Český lev, který, upřímně řečeno, je spíš akcí pro snobskou sebranku, důležitější akcí než národní svátek?" položil si řečnickou otázku v odpovědi na novinářskou otázku Miloš Zeman.
Co patrně nadzvedlo část veřejnosti naočkovanou některými herci reagující na Zemanovu odpověď? Není to ona vytržená ze souvislostí snobská sebranka?
Rozumíme si s prezidentem Milošem Zemanem?
Co to je snobská sebranka?
Snob je podle Slovníku spisovného jazyka českého (1989) povrchní obdivovatel všeho módního hlavně v umění. V minulosti byl snob zpravidla maloměšťák, zbohatlík s přídavnými jmény jako například nedovzdělaný, znuděný.
Sebranka jsou lidé nejrůznějšího původu a vlastností zpravidla špatných. Sebranku lze nahradit holotou, bandou nebo i čeládkou.
Co z toho plyne? Neřešte nepodstatnou snobskou sebranku, ale znáte odpověď na řečnickou otázku ...
Je snad Český lev důležitější akcí než národní svátek 28. října ?