Vatikán plánuje pokračovat v diplomatických vztazích s Čínou po obnovení čínsko-vatikánské dohody o jmenování biskupů v Číně v roce 2018, jak uvedl jeden z nejvyšších kardinálů.
Předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog kardinál Miguel Angel Ayuso Guixot řekl: „Doufáme, že tato otevřenost bude pokračovat, že tento dlouhý proces bude pokračovat, protože v globalizovaném světě neexistují rozdíly, neexistují hranice.“
Vatikán doufá v „otevřenost, která nám umožní udělat krok vpřed“
Deník Breitbart napsal: Během pátečního kulatého stolu s novináři, španělský kardinál prohlásil, že mezináboženský dialog, včetně dialogu s nevěřícími, je dnes více než kdy jindy potřebný, „protože upřednostňuje mírové procesy“ a usnadňuje společná řešení problémů, jako je chudoba, válka, změna klimatu, migrace a obchod s lidmi.
Tento dialog není zjednodušující ani povrchní a je třeba jej vést se vzájemným respektem, otevřeností a beze strachu, řekl a označil ho za cestu „uvědomění, sdílení a spolupráce“, která zahrnuje „podnikání konkrétních kroků společně s příslušníky jiných náboženství a s jinými lidmi,“ uvedl Crux ve svém zpravodajství o události.
„Každý je v naší těžké době nazýván posly míru, řemeslníky přijímání,“ řekl a trval na tom, že současná chvíle musí být „dobou bratrství“.
Čtvrtého února oslavil papež František s korunním princem Abú Zabí šajchem Muhammadem Bin Zajídem první Mezinárodní den lidského bratrství OSN.
„Tato oslava je reakcí na jasnou výzvu, kterou papež František adresoval celému lidstvu, aby si při setkání s tím druhým vybudovalo dar míru,“ prohlásil tehdy kardinál Ayuso.
V rozhovoru s vatikánskými médii v srpnu 2019 Ayuso prohlásil, že „mezináboženský dialog je jedinou účinnou protilátkou proti zlu fundamentalismu“.
Náboženští vůdci jsou vyzýváni, aby „stavěli mosty, posilovali dialog a překonávali pokušení uzavřít se a rozdmýchávat „střet civilizací“, řekl.