• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Prečo Macron kritizuje NATO?

    14-6-2021 Zem & Vek 43 452 slov zprávy
     
    str. 80 - Prečo Macron kritizuje NATO

    Francúzsky prezident z bankárskeho prostredia Emmanuel Macron zvykne potvrdzovať povesť najväčšieho „voľnomyšlienkara“ v Severoatlantickej aliancii. Otázka znie, či je táto legenda pravdivá alebo je to len póza, ktorú hrá aj mnoho predstaviteľov slovenskej diplomacie.

    Pred rokom Macron rozprával o mozgovej smrti NATO. Neskôr hovoril, že Aliancia pokračuje v rozdeľovaní európskych štátov bojom proti Varšavskej zmluve, ktorá už dávno neexistuje. Prečo Emmanuel Macron opakoval tézy Vladimira Putina takmer od slova doslova? Ako dlho vydržal používať podobnú rétoriku?

    Vo februári povedal, že NATO v súčasnom formáte je irelevantné. Dokonca vyjadril presvedčenie, že Alianciu je potrebné prehodnotiť, pretože Varšavská zmluva, proti ktorej sa NATO malo pôvodne postaviť, sa už dávno rozpadla. „Niekedy sa pokúšame bojovať proti ideológii alebo organizácii, ktorá už neexistuje; s geopolitickou logikou, ktorá už neexistuje a naďalej rozdeľuje Európu,“ citovali ho britské The Financial Times.

    Zbláznil sa?

    Prejav francúzskeho prezidenta nemožno jed­noznačne pomenovať ako promoskovský. Parížsky líder vyčítal Rusku i Západu, že ani jedna strana údajne nestrávila pád komunizmu a Sovietskeho zväzu. Okrem toho kritizoval činnosť Rady bezpečnosti Organizácie spojených národov, ktorá podľa jeho slov už nefunguje ako prostriedok riešenia veľkých regionálnych konfliktov. Macron dokonca označil stálych členov Rady bezpečnosti OSN za šialených, pretože umožnili nahradiť ju konkurenčnými regionálnymi formátmi. Na druhej strane povedal, že dúfa v revitalizáciu orgánu, čo by mohlo byť cestou k zabráneniu eskalácie napätia medzi USA a Čínou.

    V každom prípade je pozoruhodné, že francúzsky líder takmer absolútne zopakoval jeden z prejavov Vladimira Putina, ktorý takisto poznamenal, že zastarané blokové stereotypy myslenia nemôžu byť dobrým spôsobom hľadania a prijímania efektívnych rozhodnutí v rýchlo sa meniacom svete. „Ako je známe, dnes Sovietsky zväz neexistuje. Neexistuje ani Varšavská zmluva, čo bol vojenský pakt vytvorený v reakcii na vznik NATO. No a NATO nielenže existuje, ale sa aj rozvíja,“ povedal Putin na konci roka 2019.

    Varšavskú zmluvu založili v roku 1955 Sovietsky zväz, NDR (východné Nemecko), Poľsko, Maďarsko, Československo, Bulharsko, Rumunsko a Albánsko. Dohodu uzavreli v reakcii na pristúpenie SRN (západného Nemecka) k NATO, ktoré vzniklo v roku 1949. Varšavská zmluva oznámila vlastné rozpustenie pred tridsiatimi rokmi a všetky krajiny – bývalí spojenci ZSSR podľa tejto zmluvy – sa už pripojili k bloku NATO.

    Ak porovnáme rétoriku prezidentov Francúzskej republiky a Ruskej federácie, existujú medzi nimi určité paralely. Pozície Emmanuela Macrona a Vladimira Putina v kritike NATO sú dosť identické. Ruský prezident však nikdy nebol k úlohe OSN taký tvrdý. Ako vieme, Elyzejský palác navrhuje reformu Rady bezpečnosti OSN s cieľom obmedziť používanie práva veta.

    AUTOR: Ján Horváth

    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑