Čiernohorská republika rokuje s niekoľkými západnými bankami z Európy a USA, aby refinancovala pôžičky od čínskych bánk na masívny projekt výstavby ciest. Informoval o tom minister hospodárstva Jakov Milatović. Minister nemenoval konkrétnu banku, ale uviedol, že je v rokovaniach „veľmi optimistický“.
V apríli, keď putovali prvé obrovské platby do Číny, Čierna Hora sa javila presvedčená o pomoci EÚ. Nebýva totiž zvykom nechávať potenciálnych členov (najmä pri dnešnej snahe prijímať balkánske štáty) spadnúť pod kontrolu Pekingu nesplácaním úveru.
V júni Čierna Hora využila čerpanie úverov EÚ odpredajom štátnych aktív, aby mohla splatiť pôžičky pred uzavretím dohody o refinancovaní. Nové smerovanie EÚ naznačuje, že nižšie náklady na dlhovú službu prostredníctvom refinancovania poskytnú balkánskej krajine viac peňazí na investovanie do revitalizácie ekonomiky založenej na cestovnom ruchu, ktorý bol ovplyvnený epidémiou.
Minister financií Milojko Spajić povedal, že prebieha „strategický prehľad štátneho sektoru“ s cieľom určiť, ktoré aktíva by sa mohli predať za účelom oddlženia. Potenciálne položky zahŕňajú štátnu energetickú spoločnosť, dve letiská, prístav a nehnuteľnosti na pobreží Jadranského mora. Mocnosti a veľké nadnárodné korporácie iste radi po takomto úlovku skočia.
(1) Montenegro says deal on lifting Chinese debt burden is close; Reuters/South China Morning Post, 7.7.2021
(2) EU says it can’t help Montenegro on China loan but can on financing;autor: Jan Strupczewski; Reuters, 12.4.2021
(3) EXCLUSIVE Montenegro counts on EU aid, asset sales to ease burden of China debt -officials; autor: Gabriela Baczynska, Aleksandar Vasović; Reuters, 11.6.2021