Väčšina z nás platí zo svojich príjmov predovšetkým zdravotné a sociálne odvody a dane, bez ktorých by žiadny štát na svete nefungoval. Samozrejme, že nás zaujíma koľko percent sa platí z hrubej mzdy bez rozdielu či zamestnanec ma uzavretú riadnu pracovnú zmluvu alebo dohodu, ktorých podstatné náležitosti sú dané Zákonníkom práce. Každého z nás však zaujíma čistá mzda, ktorá je oproti hrubej mzde o viac ako 30 percent nižšia a ktorú nám zamestnávateľ v deň výplaty pošle na účet, alebo mzdová účtovníčka vyplatí do ruky. Menej sa však zaujímame od ktorého dňa v roku už nemusíme zo svojej hrubej mzdy platiť na účet verejnej správy nič a ktorý vo všeobecnosti sa označuje ako deň daňovej slobody, čo je dátum v roku od ktorého pracujeme len pre seba.
Deň splatenia za chod štátu
Počet dní, ktoré musia daňovníci odpracovať na fungovanie štátu sa počíta rôznym spôsobom, vo všeobecnosti sa však akceptuje výpočet podľa Nadácie F.A.Hayeka, ktorý tento deň stanovuje ako podiel konsolidovaných výdavkov verejného sektora na HDP v danom kalendárnom roku. Z uvedeného mechanizmu výpočtu vyplýva, že deň daňovej slobody závisí od oboch spomínaných faktorov a preto je dôležité poznať percento hospodárskeho rastu krajiny a výdavky na spravovanie vecí verejných. Ak sa tento deň v roku predlžuje znamená, že pri rovnakom objeme rastu HDP sa nám spomínané výdaje zvyšujú, alebo sa zvyšujú o vyššie percento ako sa zvyšuje HDP, čo je napokon aj prípad Slovenska, pretože hospodársky rast dosahuje u nás viac ako 3 percentá, ale výdaje verejnej správy sú viac ako 5,5 percenta.
Napokon to je aj dôvod prečo deň daňovej slobody pripadol na tento rok na 5.júna, čo je oproti roku 2016 o jeden deň dlhšie. Podľa Nadácie je miera prerozdelenia 42,43 percenta, čo znamená že z jedného eura si štát na spravovanie vecí verejných zoberie viac ako 43 centov. Z tohto vyplýva, že z tohtoročného kalendárneho roku museli daňovníci odpracovať 155 dní, aby splatili svoj účet na chod štátu.
Európske porovnanie daňovej slobody
Pozrime sa teda, na deň daňovej slobody ako na dátum do ktorého odovzdávame svoj zárobok štátu, čo môžeme ináč chápať ako aj naše vlastné náklady na chod štátu a zároveň ako deň, od ktorého si svoj zárobok ponechávame, pripadá v niektorých štátoch únie. Najlepšie je na tom Bulharsko, ktorého daňovníci majú tento deň 2.5.2017 a musia teda odpracovať v tomto roku 122 dní. Najhoršie je Luxembursko, kde deň daňovej slobody pripadá na 29.9.2017 a ich daňoví poplatníci musia na zaplatenie verejného sektora odpracovať až 272 dní. V rámci štátov V4 pripadá deň daňovej slobody v Poľsku na 24.5.2017, s počtom odpracovaných dní 143, v Česku na 17.6.2017, s počtom odpracovaných dní 169, najhoršie je na tom Maďarsko, kde tento deň pripadá na 2.7.2017 a tak ich daňovníci musia odpracovať 182 dní. Z celkového počtu 28 štátov EÚ, nám teda patrí 11.miesto, pritom najlepší výsledok sme mali v roku 2008, v ktorom deň daňovej slobody pripadol na 22. mája.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm