• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Deň daňovej slobody sa každoročne predlžuje

    28-7-2021 Zem & Vek 80 746 slov zprávy
     

    Väčšina z nás platí zo svojich príjmov predovšetkým zdravotné a sociálne odvody a dane, bez ktorých by žiadny štát na svete nefungoval. Samozrejme, že nás zaujíma koľko percent sa platí z hrubej mzdy bez rozdielu či zamestnanec ma uzavretú riadnu pracovnú zmluvu alebo dohodu, ktorých podstatné náležitosti sú dané Zákonníkom práce. Každého z nás však zaujíma čistá mzda, ktorá je oproti hrubej mzde o viac ako 30 percent nižšia a ktorú nám zamestnávateľ v deň výplaty pošle na účet, alebo mzdová účtovníčka vyplatí do ruky. Menej sa však zaujímame od ktorého dňa v roku už nemusíme zo svojej hrubej mzdy platiť na účet verejnej správy nič a ktorý vo všeobecnosti sa označuje ako deň daňovej slobody, čo je dátum v roku od ktorého pracujeme len pre seba.

    Deň splatenia za chod štátu

    Počet dní, ktoré musia daňovníci odpracovať na fungovanie štátu sa počíta rôznym spôsobom, vo všeobecnosti sa však akceptuje výpočet podľa Nadácie F.A.Hayeka, ktorý tento deň stanovuje ako podiel konsolidovaných výdavkov verejného sektora na HDP v danom kalendárnom roku. Z uvedeného mechanizmu výpočtu vyplýva, že deň daňovej slobody závisí od oboch spomínaných faktorov a preto je dôležité poznať percento hospodárskeho rastu krajiny a výdavky na spravovanie vecí verejných. Ak sa tento deň v roku predlžuje znamená, že pri rovnakom objeme rastu HDP sa nám spomínané výdaje zvyšujú, alebo sa zvyšujú o vyššie percento ako sa zvyšuje HDP, čo je napokon aj prípad Slovenska, pretože hospodársky rast dosahuje u nás viac ako 3 percentá, ale výdaje verejnej správy sú viac ako 5,5 percenta.

    Napokon to je aj dôvod prečo deň daňovej slobody pripadol na tento rok na 5.júna, čo je oproti roku 2016 o jeden deň dlhšie. Podľa Nadácie je miera prerozdelenia 42,43 percenta, čo znamená že z jedného eura si štát na spravovanie vecí verejných zoberie viac ako 43 centov. Z tohto vyplýva, že z tohtoročného kalendárneho roku museli daňovníci odpracovať 155 dní, aby splatili svoj účet na chod štátu.

    Európske porovnanie daňovej slobody

    Pozrime sa teda, na deň daňovej slobody ako na dátum do ktorého odovzdávame svoj zárobok štátu, čo môžeme ináč chápať ako aj naše vlastné náklady na chod štátu a zároveň ako deň, od ktorého si svoj zárobok ponechávame, pripadá v niektorých štátoch únie. Najlepšie je na tom Bulharsko, ktorého daňovníci majú tento deň 2.5.2017 a musia teda odpracovať v tomto roku 122 dní. Najhoršie je Luxembursko, kde deň daňovej slobody pripadá na 29.9.2017 a ich daňoví poplatníci musia na zaplatenie verejného sektora odpracovať až 272 dní. V rámci štátov V4 pripadá deň daňovej slobody v Poľsku na 24.5.2017, s počtom odpracovaných dní 143, v Česku na 17.6.2017, s počtom odpracovaných dní 169, najhoršie je na tom Maďarsko, kde tento deň pripadá na 2.7.2017 a tak ich daňovníci musia odpracovať 182 dní. Z celkového počtu 28 štátov EÚ, nám teda patrí 11.miesto, pritom najlepší výsledok sme mali v roku 2008, v ktorom deň daňovej slobody pripadol na 22. mája.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑