• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kapitalizmus sa nachádza v dlhových žraločích zuboch

    2-9-2021 Zem & Vek 169 717 slov zprávy
     
    Foto: Zem&Vek

    Západný liberálny kapitalizmus ako súlad výrobných síl a tiež výrobných vzťahov je v kríze, čoho dôkazom je kolaps jeho parlamentnej demokracie, ktorá sa zmieta v korupčných škandáloch. Trhový mechanizmus nefunguje, namiesto zákona ponuky a dopytu sa skôr stretávame s osobnými záujmami politikov prepojených na finančných oligarchov, ktorých výsledkom sú dlhy.

    V rebríčku najvyspelejších ekonomík sa predierajú štáty, ktoré pred rokmi väčšina z nás podceňovala z dôvodu, že nerešpektujú ľudské práva a zrazu sú v raste HDP na tom najlepšie. Kapitalizmus je podľa všetkého vo väčšej kríze ako bol pred rokom 1989, kedy otvorenie trhu smerom na východ mu umožnilo vyprázdniť jeho preplnené sklady, zúčastniť sa privatizácii nášho spoločného majetku a tak si lacno privlastniť nielen jeho hodnoty, ale tiež aj jeho vyprodukovanú nadhodnotu.

    Zatiaľ sa darí poslednému záchrancovi finančného trhu, ktorým je Európska centrálna banka, nalievať peniaze do bankového systému, ktorý vykupuje štátne dlhopisy od najviac zadlžených štátov eurozóny, čo však nemôže byť donekonečna. Keď k tomu pridáme negatívne dopady koronakrízy na ekonomiku starého kontinentu a tiež  rozhodnutie predstaviteľov európskych inštitúcii investovať do znižovania vypúšťania skleníkových plynov do ovzdušia obrovské peniaze tak, aby ich objem sa do roku 2030 znížil o 55 percent, to s budúcou zadlženosťou únie veru nevyzerá najlepšie.

    Právo veta ako zlaté pravidlo fungovania únie

    Spoločným menovateľom riešenia dlhovej krízy bude predovšetkým rast HDP v stálych cenách bez inflácie, ktorý sa má porovnávať s jeho rastom pred koronakrízou. Dôvod?Podľa všetkého sa nepodarí nájsť mechanizmus ako znižovať terajšie obrovské dlhy, ak teda nepočítame, že doterajšie dlhy sa budú splácať novými za výhodnejších úrokových podmienok, či dokonca pôžičkami so zápornou úrokovou maržou. Mohli by sme síce špekulovať, že splácať dlhy nám pomôžu dojednané minimálne dane vo výške 15 percent od nadnárodných spoločností, ktoré doteraz dane neplatili, alebo ich platili tam kde boli najnižšie, či emisné dane od zahraničných firiem podnikajúce mimo územie únie, ak ich exporty do únie sú vyrábané technológiou, ktorá znečisťuje životné prostredie, čo sa zatiaľ neuzavrelo.

    Politický projekt spoločnej meny sa z dôvodu neexistencie spoločných fiškálnych rozpočtov zatiaľ nepodaril, keďže s harmonizáciou daní a odvodov nesúhlasil žiadny členský štát z obavy obmedzenia ich národnej suverenity. Ako to napokon dopadne uvidíme potom, keď začne fungovať európsky projekt čerpania peňazí z Fondu obnovy a hlavne jeho splácanie, či upratanie vzniknutých dlhov v eurozóne si nebude vyžadovať centrálne  riadenie, čo je len krok k inému obsahu doteraz stále platnej Lisabonskej zmluvy, ktorý sa týka jej zlatého pravidla, práva veta všetkých členských štátov EÚ.

    Členské krajiny eurozóny už dávno zabudli, že spoločná mena znižovala náklady na výmenu peňazí a odstránila kurzové riziko, keď dnes všetky zápasia s obrovskými dlhmi. Ich príčinou nie je však euro, ale mechanizmus fungovania spoločnej menovej politiky, ktorej rovnaké úrokové sadzby nevyhovujú všetkým členským krajinám eurozóny.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑