• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nedôvera k investovaniu a dôvera k nehnuteľnostiam

    29-10-2021 Zem & Vek 101 762 slov zprávy
     

    Všetko zlé, je na niečo dobré, čo ale platí aj po opakovaných pandemických vlnách, ktoré podľa všetkého neskončili. Na jednej strane narastajúce dlhy väčšiny verejných rozpočtov bez rozdielu v ktorých národných menách boli vykazované, ktoré napokon ako vždy, zaplatia len daňoví poplatníci. Pritom na druhej strane sa z dôvodu kvantitatívneho uvoľňovania až  dvojnásobne zvýšili akciové indexy pri súčasnom poklese výnosov z dlhopisov.

    Slováci sú však národ s dedičnými finančnými chybami, čoho dôkazom sú narastajúce objemy peňazí na bežných účtoch znehodnocované infláciou. Nízke výnosy na dlhopisoch majú vplyv na dlhopisové dôchodkové fondy, ale na druhej strane sú vlády spokojné z dôvodu, že „lacno“ financujú narastajúce dlhy. Väčšinu z nás akoby netrápilo, že zarobené peniaze sa nám na bankových účtoch znehodnocujú, skôr máme záujem vlastniť nehnuteľnosť s kúskom pôdy, či už pre potreby vlastného bývania, alebo podnikania.

    Objekt investovania peňazí

    Na západ od našich hraníc nie je bežné mať vlastnú nehnuteľnosť, väčšina domácnosti býva v prenajatých bytoch, čo pre našincov je asi prekvapujúce. Bývať potrebujeme všetci, väčšina mladých si nehnuteľnosť zabezpečuje na dnes veľmi lacnými hypotékami, poniektoré domácnosti investujú vlastné, ale aj požičané peniaze do ich kúpy, za účelom zabezpečenia si aj pasívneho príjmu.

    Môže ísť o dlhodobý prenájom na niekoľko rokov, ktorého cena je o niekoľko desiatok percent nižšia, ako v prípade prenájmu na kratšie obdobie. V tomto prípade ide o investičné podnikanie, ktoré v závislosti od lokality nehnuteľnosti prináša primeraný zisk. V oboch prípadoch dokáže vlastník nehnuteľnosti z prenájmu zaplatiť mesačné splátky z úveru, ako aj prevádzkové náklady, všetko ostatné závisí od obsadenosti nehnuteľnosti, nákladov na údržbu a opravy, samozrejme daň z príjmu z prenájmu, ktorú je možné „neplatiť“ v prípade, že vlastník nehnuteľnosti dodrží zákonné pravidlá, ako aj dane z nehnuteľností a pod. Čo ale v prípade, že domácnosť „nemá“ peniaze, či odvahu investovať do kúpy vlastnej nehnuteľnosti?

    Financovanie s vyšším výnosom

    Existuje niekoľko možnosti ako môže domácnosť dočasne voľné peniaze investovať v „drobnom“, nie do vlastnej, ale do cudzej nehnuteľnosti, ktorá môže priniesť vyššie výnosy, ako sú terajšie úroky v bankách. Kúpiť môže podielový realitný fond, ktorého veľkou slabinou je nevedomosť klienta, do ktorej nehnuteľnosti sa jeho peniaze v pravidelných mesačných splátkach investujú a teda aký bude výnos. Ako vždy, pri podielových fondoch treba vedieť o vstupných poplatkoch, poplatkoch za správu, o zdaňovaní výnosu a tak by sa dalo pokračovať.

    Veľké realitné spoločnosti zvyknú ponúkať domácnostiam korporatívne dlhopisy, ktoré v porovnaní s podielovými fondmi majú už výhodu v tom, že domácnosť vie do akého konkrétneho projektu peniaze investuje. V súvislosti s investičným podnikaním môže správu vlastnej nehnuteľnosti zabezpečovať externá firma, ktorá nielen odporučí lokalitu, ale aj zabezpečí jej úverovanie, vyhľadáva nájomcov, stará sa o opravy a údržbu a pod. a to na základe dohodnutej zmluvy. Ak ide o nehnuteľnosť v rekreačnej oblasti môže ju vlastník využívať pre vlastné potreby.

    Najnovšie prichádzajú na trh s nehnuteľnosťami aj spoločnosti, ktoré požičiavajú peniaze na výstavbu rozsiahlych stavebných projektov tak, že na ich  financovaní sa môžu podieľať v mesačných pôžičkách aj domácnosti, ktorá tak má celý projekt pod kontrolou.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑