• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hypotekárna hitparáda v réžii nízkych úrokov na konci

    31-1-2022 Zem & Vek 146 656 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    Národná banka Slovenska stanovila, že klient môže dostať hypotéku len do výšky jeho osem ročného čistého príjmu za podmienky, že požičaná suma  neprekročí 80 percent z ceny kupovanej nehnuteľnosti. V prípade prvého úveru to na výnimku môže byť až 90 percent. Do celkového príjmu sa teda počíta nielen príjem z trvalého pracovného pomeru, ale aj z podnikania ako fyzickej osoby, z dôchodku, či ostatných zdaniteľných príjmov žiadateľa o úver. Banky okrem výšky príjmu kontrolujú úverový register neplatcov do piatich rokov a register exekúcii za posledný rok. Hypotekárny úver sa neposkytne bez uplatnenia záložného práva, ktorým je vždy nehnuteľnosť na ktorú banka hypotéku poskytne. V prípade že klient potrebuje peniaze aj na vnútorné vybavenie bytu, čo môže byť viac ako spomínané percento z ceny nehnuteľnosti, môže úver založiť rodičovskou nehnuteľnosťou, ale aj spotrebným úverom, stavebným úverom zo stavebnej sporiteľne. Treba však povedať, že spotrebný úver je drahý, lepšie sa oplatí stavebný úver, ktorý sa do výšky 45 tisíc eur poskytne bez založenia vlastnej nehnuteľnosti. Každému záujemcovi o hypotéku sa doporučuje poradiť sa s hypotekárnym špecialistom, ktorý nielen že nájde financujúcu banku, ale aj najvýhodnejší spôsob splácania a poistenia vysnívaného bývania.

    Zmena úrokov a vyššie náklady na prevádzku

    Všetko čo bolo v úvode povedané, záujemcovia o hypotéky dobre vedia, ale… Hypotekárny trh je dnes poznačený nízkymi úrokovými sadzbami, čo síce znamená, že s mesačnou splátkou pri splnení v úvode spomínaných vecí nie je problém, ale splácanie hypotéky sa môže pretiahnuť až do dôchodkového veku a to pri terajších nízkych úrokoch, ktoré nebudú stále, či už z dôvodu skončenia fixácie, alebo z ohlasovaných zmien v menovej politike ECB. Ak sa totiž inflácia bude poberať doterajším tempom, tak sa najprv zníži objem tlačených peňazí, ktoré sa okrem rastu akciových indexov podpísali aj pod terajší rast cien nehnuteľností. Ak to nepomôže, čo je už takmer isté, bude ECB  zvyšovať úrokové sadzby tak, ako napokon v susednom Česku, kde už úroky zvýšili viac krát práve z týchto istých dôvodov. Treba si uvedomiť, že nízky úrok znamená nižšiu kúpnu silu peňazí, ktorých dôsledkom sú aj terajšie ceny nehnuteľností. Za nelogické treba tiež pokladať správanie sa bankového sektora, ktorý novým klientom ponúka nižšie úroky ako mali doteraz ich starí klienti. Ďalším faktorom ktorý môže dosť zakývať trhom nehnuteľností, je zvyšovanie cien stavebných materiálov, miezd chýbajúcich remeselníkov, vyšších nákladov na prevádzku bývania, výšky poistného, ako aj dane z nehnuteľnosti. Napokon sa už objavili prvé šumy o poklese záujmu o kúpu nových bytov z dôvodu, ktorý sme vyššie zmienili.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑